У чоловіків призовного віку, які мають право на виїзд з країни, на кордоні вимагають довідку з ТЦК. Чи це законно?

У чоловіків призовного віку, які мають право на виїзд з країни, на кордоні вимагають довідку з ТЦК. Чи це законно?

Правозахисники кажуть, що, вочевидь, є якесь внутрішнє розпорядження Державної прикордонної служби України, через яке виник колапс.

Якщо раніше багатодітним військовозобов’язаним і особам з інвалідністю ІІІ групи досить було пред’явити лише документ, який підтверджує пільговий статус, то тепер прикордонники вимагають у них відмітку з територіальних центрів комплектування про відстрочку від мобілізації. А коли її немає, то з України можуть і не випустити. З чим пов’язане ускладнення перетину кордону?

— Змін у правилах перетину кордону не відбулося. Пропуск осіб для виїзду за межі України, як і раніше, здійснюється згідно з чинним законодавством, зокрема і з правилами перетину кордону, що затверджені постановою Кабінету Міністрів №57, — каже Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби. — Наш обов’язок — ретельно перевіряти документи в усіх, хто виїжджає за кордон, особливо це стосується чоловіків віком від 18 до 60 років, яким у період воєнного стану обмежено виїзд за межі України. 

За одинадцять місяців минулого року було викрито 3 тисячі фактів пред’явлення підроблених документів, найбільше їх пов’язано зі статусом багатодітних батьків. Зважаючи на це, наші інспектори почали перевіряти у таких чоловіків документи з територіальних центрів комплектування, які надають право на виїзд за кордон в умовах воєнного стану. Це може бути витяг з протоколу ТЦК про надання відстрочки або запис про відстрочку у військово-облікових документах. 

— Чи законні такі вимоги? 

— У жодних нормативно-правових актах не вказано, що при виїзді за кордон чоловіки пільгових категорій призовного віку повинні мати при собі такі документи, — коментує Ростислав Кравець, правозахисник. — Та й на офіційному сайті Держприкордонслужби у переліку документів, які мають пред’явити на пунктах пропуску чоловіки пільгових категорій, таких вимог не зазначено. Мабуть, є і якесь внутрішнє розпорядження ДПСУ, через яке виник колапс на кордоні. Після того як це набуло розголосу, осіб з інвалідністю ІІІ групи стали випускати з України, але документи перевіряють набагато довше і ретельніше. А стосовно багатодітних батьків, то й далі вимагають документи з ТЦК. Хоча, як пишуть користувачі соціальних мереж, на деяких пунктах пропуску досить пред’явити свідоцтва про народження дітей або посвідчення багатодітного батька. Це залежить від зміни, яка чергує, і від конкретного прикордонника. 

— Що порадите українцям, які не змогли перетнути кордон? Куди звертатися? 

● Р. Кравець: 

— У разі безпідставної відмови у виїзді за межі України дії прикордонників можна оскаржити в суді. Звісно, що це забере багато часу та нервів. Тому раджу перед поїздкою зателефонувати на “гарячу лінію” ДПСУ для уточнення переліку документів, які треба мати зі собою в пункті пропуску.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка