Організатори стверджують, що отримали дозвіл, а влада — що не давали його. Що відбулось?
«Інформатор» продовжує розбиратися в історії, яка призвела до трагедії у Чернігівському драмтеатрі. Нагадаємо: 19 серпня по будівлі театру, де на той момент проходила виставка дронів, влучила російська ракета, були загиблі та поранені. При цьому організатори виставки заявили, що отримали дозвіл на її проведення від місцевої влади. У Чернігівській міськраді поспішили відхреститися – сказали, що жодного дозволу не давали.
«Інформатор» направив запит до Чернігівської обласної військової адміністрації – останню інстанцію, де могли прояснити питання з дозволом на захід, який виявився смертельним для багатьох відвідувачів. І отримав відповідь, яка ще більше все заплутала.
Удар по Чернігівському драмтеатру 19 серпня. Хто дозволив проведення заходу
19 серпня під час масованого обстрілу був приліт російської ракети по будівлі чернігівського драмтеатру. На той момент там відбувався масовий захід – виставка дронів. Туди запросили виробників, військових, аерошколи, представників бізнесу тощо.
В будівлю драмтеатру поцілила російська ракета. Під завалами семеро людей загинуло, 136 отримали поранення. Серед постраждалих були діти. Буквально відразу після трагедії почався «розбір польотів». Озвучувалася думка, що, мовляв, якби не виставка дронів, то прильоту взагалі могло не бути, а якби і був, то без такої кількості постраждалих. Зазначимо, що у російських ЗМІ публікували запрошення, які нібито розсилали чернігівські організатори учасникам виставки. Точної адреси проведення заходу у запрошеннях не було. Його учасники отримували заповнивши спеціальну форму. Проте деякі розцінили їх як свого роду «наведення» для ворога.
Організаторка виставки дронів відомий волонтер Марія Берлінська заявила, що нібито захід було заздалегідь офіційно погоджено з місцевою владою, яка й надала саме це місце для проведення. Усіх учасників на вході перевіряла поліція, чергували медики, у будинку було укриття. Однак у міськраді Чернігова кажуть, що з ними ніхто нічого не погоджував.
«Інформатор» вирішив розставити всі крапки над «і» в цій історії, і адресував питання Чернігівській військовій адміністрації — чи давала вона дозвіл на проведення виставки дронів, яка стала фатальною для багатьох її відвідувачів, і загалом — на кому відповідальність за трагедію.
Чернігівська ОВА дозволу також не давала. Відповідь військової адміністрації
Ми отримали відповідь від Чернігівської ОВА.
У ній йдеться, що 16 серпня 2023 року до Чернігівської обласної військової адміністрації надійшов лист-запрошення від БО «БФ «ДІГНІТАС», в якому повідомлялося про проведення закритої зустрічі в Чернігівському обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. Шевченка із зазначенням дати та періоду її проведення.
«У листі (від організаторів – Ред) містилося запрошення взяти участь у зазначеній зустрічі та прохання надати сприяння у її проведенні з конкретних питань: охоронних та безпекових заходів у вигляді супроводження співробітниками Головного управління Національної поліції у Чернігівській області (кінологи, металошукачі) та медичного супроводження. Тобто в зазначеному листі вже було сказано організатором і місце, і дата, і час проведення зустрічі. Будь-яких листів від організатора заходу щодо надання дозволів та/або погоджень щодо його проведення до Чернігівської обласної військової адміністрації не надходило», — пояснили нам у Чернігівській ОВА.
Тобто там стверджують, що про виставку знали, але їх уже поставили перед фактом її проведення – вказавши дату та місце. І від військової адміністрації просили лише сприяння щодо заходів безпеки. Виходить, що це вже друга структура місцевої влади пішла у відмову – раніше від видачі дозволу на проведення виставки відхрестилася чернігівська міськрада, а тепер – і обласна військова адміністрація. Водночас організатори виставки стверджують, що дозвіл був, більш того, саме місцева влада виділила майданчик для проведення заходу – будівлю чернігівського драмтеатру. Постає питання: хто зі сторін говорить неправду?
Порушено майже все. Що йдеться у Порядку організації масових заходів на Чернігівщині
У Чернігівській ОВА нам заявили, що в області є спеціальний порядок проведення масових заходів. Він був затверджений рішенням Ради оборони Чернігівської області ще у вересні минулого року (рішення №12 від 7.09. 2022).
Відповідно до цього документа, проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, спортивних, освітніх, культурно-просвітницьких, релігійних, розважальних та видовищних та інших масових заходів в умовах воєнного стану можливе лише за виключних обставин і лише за умови їх письменного погодження з районною військовою адміністрацією та виконавчими органами міських, селищних та сільських рад, не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дня проведення заходу. Тобто Порядок покладає обов’язок погодити проведення заходів на організатора та визначає вичерпне коло суб’єктів, з якими таке погодження здійснюється.
Відповідно до пункту 8 Порядку контроль за виконанням його вимог на відповідних територіях під час організації заходів та за забезпеченням громадської безпеки та порядку під час їх проведення здійснюють голови районних військових адміністрацій, міські, селищні та сільські голови спільно з підрозділами Головного управління Національної поліції у Чернігівській області, — прокоментували нам у чернігівській ОВА.
Додамо, що у Порядку проведення масових заходів, на який посилаються на Чернігівській ОВА, у пункті 2 дійсно зазначено, що такі заходи можуть проводитися лише у виняткових випадках. І далі є така приписка:
«Проведення будь-яких з вищевказаних заходів у разі, якщо на них планується використання, демонстрація та інші дії зі зброєю, у тому числі муляжів тощо, забороняється». Тобто виставка дронів, за цими правилами, взагалі не мала проводитися.
У пункті 3 розписано, що має робити організатор масового заходу:
- Письмово повідомляє про намір проведення заходу виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, якщо захід заплановано провести в межах території однієї територіальної громади. У разі якщо захід планується провести за маршрутом, що пролягає територією кількох територіальних громад у межах одного або кількох районів, організатор заходів подає листове повідомлення про його проведення відповідно до кожної районної військової адміністрації.
- У повідомленні про проведення заходу зазначаються:
- дата проведення, година початку, тривалість та програма заходу з визначення вичерпного переліку його складових;
- мета проведення заходу;
- місце або маршрут проведення заходу;
- очікувана кількість учасників заходу;
- прізвище, ім’я та по батькові особи, яка є організатором заходу та відповідальної особи за його проведення, їх адреси, номери телефонів та адреси електронної пошти за наявності;
- якщо організатором заходу є юридична особа, громадське об’єднання і т.п. – їх найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код уповноваженої особи, відповідальної за її проведення, її адреси, номера телефону та адреси електронної пошти за наявності;
- інформація про намір організатора щодо встановлення на місці проведення заходу тимчасових споруд, використання звукопідсилювальної техніки та дотримання заходів світломаскування.
Неподання зазначеної інформації може бути підставою для відмові у погодженні проведення заходу. Далі алгоритм наступний: районні військові адміністрації, виконавчі органи міських, селищних та сільських рад невідкладно здійснюють реєстрацію повідомлення про проведення заходу із зазначенням дати та часу його надходження та погоджують або відмовляють у погодженні проведення заходу, про що повідомляють організатора заходу не пізніше ніж за 2 робочі дні до дня проведення заходу.
При цьому є обмеження: кількість осіб, які беруть участь у заходах, не повинна перевищувати розрахункової місткості найближчої захисної споруди (найпростішого укриття), розташованої біля прямої доступності від місця проведення заходу та погодженої з органами місцевого самоврядування.
А в пункті 7 прописано пряму відповідальність організаторів за безпеку людей.
Саме вони несуть відповідальність за безпеку учасників заходу та інших осіб присутніх на заході та повинні забезпечити:
- негайне припинення проведення масового заходу під час оголошення сигналу «Повітряна тривога», або іншого встановленого сигналу оповіщення про опасность, сповістити про це його учасників та організувати їх евакуацію згідно із заздалегідь розробленою та наочно розміщеною схемою та указачами, повідомивши їм місцезнаходження найближчої захисної споруди громадян (найпростішого укриття);
- дотримання громадського порядку учасниками масового заходу;
- наявність засобів першої медичної допомоги;
- обов’язкове дотримання Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697;
- залучення пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення пожежної безпеки під час проведення заходів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2011 №1102 «Деякі питання надання платних послуг підрозділами Державної служби з надзвичайних ситуацій».
Виходить, що багато хто, якщо не всі пункти цього порядку було порушено?
Хто відповість за порушення правил безпеки
Прокуратура розслідує обставини, пов’язані з організацією виставки дронів. Про це повідомив начальник департаменту протидії злочинам, скоєним за умов збройного конфлікту Офісу генпрокурора Юрій Білоусов.
«Розслідування проводиться за двома магістральними напрямками. Перший – це встановлення тих осіб, які приймали рішення про завдання удару, і безпосередньо, завдавали цей удар. І, безперечно, ми вивчаємо всі обставини, пов’язані з організацією виставки», – зазначив Білоусов.
Сподіваємося, що за останнім пунктом «Інформатор» допоміг слідству. Бо ситуація наразі виглядає так, що жодного дозволу на проведення виставки не було. Як каже нам голова адвокатського об’єднання «Кравець і партнери» Ростислав Кравець, правда може бути «десь посередині».
«Не виключено, що місцева влада надавала дозвіл, але в усному порядку. Складно уявити, щоб у будівлю драмтеатру почали звозити дрони, готуватися до проведення виставки, і все це – за спиною чиновників, і «непомітно», — каже Кравець.
Усі обставини цієї справи мають виявитися під час офіційного розслідування. Як і конкретні прізвища, відповідальних за трагедію. Втім, як каже Кравець, вітчизняне законодавство на сьогодні у таких справах виписане нечітко.
«Минулого року, після трагедії у торговому центрі «Амстор» у Кременчуці до Ради внесли законопроект про зміни до Кримінального кодексу за допущення масової загибелі людей у воєнний час. Але поки що до його ухвалення справа так і не дійшла», — каже Кравець.
Законопроект, на який посилається юрист, передбачає внесення до частини другої статті 245 КК. За ними, якщо дії посадових осіб спричинили загибель людей, тварин або інші тяжкі наслідки в умовах воєнного часу, то вони караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
«Але на сьогоднішній день ці поправки до КК не ухвалені і не діють. Тому реально можна залучити до відповідальності хіба що за статтею «Залишення людей у небезпеці». Але ж там багато нюансів. Вона не писалася під час війни. І, наприклад, щоб притягнути посадовця за цією статтею, треба довести, що люди, яких залишили в небезпеці, були в «безпорадному стані», а сама особа могла надати їм допомогу – мала для цього можливості. Довести все це у суді буде непросто. Тому не виключено, що гучних викриттів із конкретними термінами покарання ми так і не почуємо», — підсумував Кравець.