Суд продовжив домашній арешт Миколі Чаусу на два місяці

У понеділок, 16 серпня, Вищий антикорупційний суд (ВАКС) продовжив цілодобовий домашній арешт колишньому судді Дніпровського районного суду Києва Миколі Чаусу на два місяці – до 15 жовтня 2021 року.

Про це поінформували в пресслужбі суду.

Як відомо, на початку цього місяця ВАКС обрав Чаусу запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на два тижні – до 18 серпня. Екссуддя мусить носити електронний браслет.

Напередодні ВАКС розглянув та задовольнив клопотання детектива Національного антикорупційного бюро (НАБУ) щодо продовження цілодобового домашнього арешту Чаусу до 15 жовтня.

Крім того, було продовжено строк дії процесуальних обов’язків для екссудді:

• цілодобово не залишати місце постійного проживання без дозволу детектива, прокурора або суду;

• прибувати за першою вимогою до детектива НАБУ та прокурора САП;

• не залишати Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду;

• повідомляти детектива, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та праці; не відвідувати колишнє місце роботи;

• здати на зберігання до відповідних органів державної влади паспорт громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України та в’їзд до нашої країни;

• носити електронний засіб контролю (електронний браслет).

Ухвалу ще можна оскаржити в Апеляційній палаті ВАКС упродовж 5 днів з моменту проголошення.

У пресслужбі нагадали, що Миколу Чауса підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України.

%D0%92%D0%90%D0%9A%D0%A11

Про те, що Чаусу продовжили домашній арешт, повідомив у своєму Twitter-акаунті і його адвокат – Ростислав Кравець.

%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82

Варто зауважити, що напередодні Апеляційний суд Києва залишив без змін рішення Вищого антикорупційного суд щодо міри запобіжного заходу Миколі Чаусу. Прокурори наполягали на триманні під вартою, а сторона захисту – на скасуванні запобіжного заходу.

Зрештою суд залишив апеляції прокурора і сторони захисту без задоволення.

Хто такий Микола Чаус?

Микола Чаус — екссуддя Дніпровського райсуду Києва, відомий тим, що ухвалював рішення проти Автомайдану і підлягав люстрації, але люстрований не був.

9 серпня 2016 року детективи НАБУ спіймали Миколу Чауса на хабарі в $150 тисяч. На місці передачі хабаря вилучили скляну банку, куди суддя сховав гроші. Суддю не затримали, оскільки, згідно з Конституцією, у нього був суддівський імунітет.

Вища рада правосуддя 28 листопада 2017 року звільнила Миколу Чауса з посади судді Дніпровського районного суду Києва. У жовтні того ж року Інтерпол оголосив Чауса в розшук.

Відтоді він перебував у Молдові. 11 липня президент України Володимир Зеленський попросив уряд Молдови посприяти екстрадиції Миколи Чауса.

У Молдові 22 квітня мав засідати Верховний суд за поданням екссудді щодо політичного притулку, і шансів виграти процес щодо екстрадиції в Чауса не було.

Викрадення Чауса

3 квітня адвокат Чауса Юліан Балан розповів, що його клієнта викрала група невідомих озброєних чоловіків. На це відреагувала президентка Молдови Мая Санду.

Також було опубліковано відео, на якому, ймовірно, зафіксовано момент викрадення. Згодом ЗМІ Молдови із посиланням на Telegram-канал “Індекс”, наближений до молдавських соціалістів, заявили, що Чауса вивезли до України  автівкою Toyota RAV 4, яка, як заявлено, належить посольству України.

Потім той самий канал повідомив, що нібито за кермом Toyota RAV 4 був військовий аташе посольства Сергій Сметанюк, мандат якого закінчується 9 квітня. Молдова попросила Україну зняти з нього дипломатичний імунітет.

Детальніше про обставини викрадення і можливих причетних — у матеріалі.

Журналісти-розслідувачі інформували, що до викрадення Миколи Чауса причетні українці, котрі мають стосунок до Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

Зокрема, українська агенція журналістських розслідувань “Слідство.Інфо” та спільнота молдовських журналістів-розслідувачів RISE Moldova оприлюднили докази причетності українських силовиків до викрадення Чауса. За даними журналістів, молдовська поліція перевіряє на причетність до викрадення екссудді до двох десятків українців. Серед цих фігурантів є щонайменше двоє людей, які мають відношення до Головного управління розвідки Міноборони (йдеться про українців Юрія Коваленка та Андрія Куценка).

Зазначалося, що українські розвідники, які викрали екссуддю Чауса, орендували авто з GPS-маячком.

Є версія, що метою операції з викрадення судді є спроба якимось чином встановити причетність до вивезення Чауса за кордон ексначальника ГУР Міноборони Василя Бурби, поки не вийшов фільм Bellingcat про зрив спецоперації із затримання “вагнерівців”. Раніше Бурба дав свідчення щодо операції з “вагнерівцями”, й тепер на Банковій шукають на нього компромат.

Реакція Молдови

9 квітня Парламент Молдови схвалив створення слідчої комісії для встановлення обставин викрадення українського екссудді Миколи Чауса. До комісії увійшли 9 депутатів від усіх парламентських фракцій. Її створення підтримали більшість депутатів парламенту.

Спочатку пропонували запровадити термін роботи комісії на 60 днів, але депутати в результаті скоротили його до 30 днів. Після цього комісія повинна представити результати розслідування в парламенті Молдови.

До завдань комісії належать: аналіз дій компетентних органів Молдови при розслідуванні інциденту з викраденням Чауса; з’ясування обставин викрадення; виявлення прогалин у законодавстві і пропозиція поправок до чинних законів (для запобігання подібних випадків у майбутньому).

Молдовські депутати розповіли #Буквам, що бачать “багато незрозумілих моментів” у викраденні Чауса і хочуть встановити, як він опинився в Молдові.

Депутат парламенту Республіки Молдова Василь Андрійович Нестасе заявив, що парламентська комісія розглядає різні версії викрадення українського екссудді Миколи Чауса.

Відомо, що правоохоронці Молдови вже встановили особи українців, які причетні до викрадення судді Чауса. Україна не співпрацювала з молдовськими слідчими у справі про викрадення екссудді.

У Молдові висловлювали занепокоєння, що Чауса довго ховають. Також висловлювалася думка, що викрадачі не знають, як бути далі.

Зауважимо, в травні Чаус раптово дав про себе знати, а ще зняв відео, у якому розповів, що з ним усе добре. Проте дуже цікавими виявилися метадані самого відео. Так папка, з якої завантажили відео називається “гусь”. Саме відео монтували у професійній програмі відеомонтажу Adobe Premiere Pro, яка встановлена на MacBook Apple. Ця програма доволі складна для освоєння та користування. Це може означати, що Чаусу допомагали створити це відео, і що це може бути спланована медіакампанія. Молдовська прокуратура взялася за вивчення відео.

В червні молдовські депутати-соціалісти звинуватили Санду у причетності до викрадення українського екссудді. Згодом слідча комісія парламенту Молдови повідомила, що розглядає викрадення Чауса як спосіб тиску Зеленського на Порошенка.

  • Джерела в Офісі президента повідомляли, що після викрадення Чауса Санду намагалася зв’язатися з Зеленським, але на дзвінки президентки Молдови кілька разів просто не відповіли. Згодом Санду підтвердила, що має намір обговорити питання щодо викрадення Чауса із Зеленським.
  • 19 липня президент України Володимир Зеленський у Грузії провів зустріч з президенткою Молдови Маєю Санду. Напередодні зустрічі Санду акцентувала, що хоче обговорити питання викрадення екссудді-втікача Миколи Чауса. Про обговорення цього питання за підсумками зустрічі не повідомила жодна зі сторін.
  • 4 серпня Вищий антикорупційний суд обрав колишньому судді Миколі Чаусу запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на два тижні (до 18 серпня). Чаус мусить носити електронний браслет. Запобіжний захід суд обирав на закритому засіданні. Журналістам так і не вдалося побачити суддю ні до, ні після засідання. Микола Чаус на засіданні з обрання йому запобіжного заходу стверджував, що його викрали “з метою вбивства”, але йому вдалося втекти.
  • Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили досудове розслідування щодо екссудді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса, якого підозрюють в отриманні хабаря у розмірі 150 тисяч доларів.
  • Минулого тижня генпрокуратура Молдови спрямувала до суду кримінальне провадження проти одного із учасників викрадення колишнього судді Дніпровського районного суду Києва Миколи Чауса.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка