Сотня валютних позичальників пікетувала Нацбанк. Людям приписують мільйонні борги

Близько сотні валютних позичальників з усіх областей України пікетували сьогодні Національний банк України (НБУ). Вимагали дозволити їм погашати заборгованості за тим курсом, який був на момент укладення договорів.

Люди тримали плакати з написами “Діти голодні – годую банк”, “Банк, отямся!”, “Взяв по 5,5 – і поверну по 5,5”. “Ні” знущанням!”, “Вимагаємо переведення валютних кредитів у гривневі по курсу, який був на момент підписання договору!”. Акцію протесту організувала громадська організація “Громадський контроль банків”.

“У 2008 році син узяв іпотечний кредит на 96 тисяч доларів. Я була поручителем. Банк підняв відсоткову ставку без мого дозволу. Писала і в банк, і прокуратуру, але мені ніхто не допоміг. Лише відписки. Ми винні ще 79 тисяч. На кредит працює вся родина. Банки загрожують виселенню, судами. Ми переплачуємо великі суми. Тоді ми взяли 465 тисяч гривень, з них повинні сплатити 680 тисяч гривень відсотків. Але тепер ми вже винні 2 мільйони з лишнім. Чесна проста людина цього виплатити не може”, – сказала жителька Сумської області Людмила Васько, яка приїхала на пікет до Києва.

Олександр Івлєв з громадської організації “Правова держава” заявив, що кожен банк вимагає погасити борг за комерційним курсом.

“Як можна було людям, які отримують зарплату в гривнях, видавати кредити в доларах? Це протизаконно. Курс повинен бути таким, по якому людина брала кредит. Вона відповідно розраховувала свої доходи й витрати. А держава буде гарантом міцності національної валюти”, – зазначив він.

До мітингувальників вийшов радник голови Нацбанку Андрій Дубас. Повідомив, що голова НБУ Степан Кубів у відрядженні у Польщі.

“Ми зараз створюємо орган, який буде співпрацювати із Нацбанком. Його пропозиції будуть нами враховуватись. Опрацьовано близько ста анкет. Зараз ці люди працюють над створенням статуту. Першим питанням, яким має зайнятися цей орган – розробити положення про мораторій на вилучення майна”, – сказав Дубас.

Люди його освистали.

“Нам рішення потрібні, а ви органи створюєте!” – крикнули з натовпу.

До людей вийшов нардеп Микола Рудьковський. Пообіцяв, що розробить законопроект, за яким валютні кредити переводитимуть в гривневі по курсу 5,5 грн/$. Натовп освистав і його.

“Пропозиція політиків щодо переведення валютних кредитів у гривневі по курсу 5,5 – це популізм. Грають на почуттях людей. Реально встановити курс, який був на початок року – 8 гривень. Але найкраще – піти за досвідом, практикованим за кордоном: створити інститут банкрутства фізичних осіб. Тобто, коли суд оголошує людину банкрутом. Протягом 5 років вона не матиме права займатися бізнесом, купувати нерухомість чи авто. Також прописати норму, за якою банк не має права відбирати єдину нерухомість. Обмежити розмір штрафів. Бо нині штрафи становлять 1% від суми заборгованості. Тобто 365% річних. У судових справах, в яких ми беремо участь, є абсурдні випадки, коли банк стягує 200 тисяч гривень і 3 мільйони пені. Коли це буде запроваджені – банк сам ітиме назустріч клієнту”, – запропонував адвокат Ростислав Кравець.

“Громадський контроль банків” обіцяє, що акції проводитимуть і надалі, якщо Нацбанк не займеться вирішенням проблеми валютних позичальників.

Оксана ХУДОЯР, Газета.уа

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка