Часто під час розірвання шлюбу один із подружжя не має змоги особисто подати заяву на розлучення, бути присутнім під час реєстрації припинення шлюбу чи не бажає припинення відносин. Факти ICTV розпитали у юриста, як розлучитися без присутності одного з подружжя.
Розлучення за заявою одного з подружжя: як це відбувається
Розлучення найчастіше відбувається за згодою обох сторін. Однак у деяких випадках, одна зі сторін подружжя може подати на розлучення без згоди чи присутності іншої.
В Україні розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя можливе, якщо:
- Один із подружжя не згоден на розлучення;
- Один із подружжя визнаний недієздатним;
- Один із подружжя визнаний безвісно відсутнім;
- Один із подружжя перебуває у місцях позбавлення волі;
- Один із подружжя перебуває в медичних установах більше, ніж шість місяців.
Судовий процес в цих випадках може тривати довго, оскільки суддям необхідно переконатися у наявності всіх необхідних доказів та документів.
Як розірвати шлюб, якщо один з подружжя проти: що необхідно
Юрист та адвокат Ростислав Кравець зазначає, що розірвати шлюб без присутності одного з подружжя можливо в РАЦСі або через суд.
Розірвання шлюбу через РАЦС
Розірвання шлюбу без присутності одного з подружжя в РАЦСі можливе коли:
- Подружжя виявило взаємне бажання припинити шлюбні відносини;
- Подружжя не має спільних малолітніх або неповнолітніх дітей.
У цьому разі один із членів родини має подати нотаріально завірену заяву на розірвання шлюбу через РАЦС в орган реєстрації актів громадянського стану за місцем прописки. Через місяць з моменту подання заяви, якщо рішення подружжя не змінилося, пара або один з подружжя мають прийти до РАЦС для отримання свідоцтва про розлучення.
Розірвання шлюбу через суд
Розірвання шлюбу без присутності одного з подружжя в суді можливе, якщо один з подружжя визнаний безвісно відсутнім чи недієздатним. В інших випадках, якщо один з членів родини не згоден на розлучення, але є серйозні підстави для припинення відносин (в Україні законодавчо встановлено підстави для розірвання шлюбу), то друга особа має право самостійно направити до суду відповідну заяву та пакет документів.
Позов про розлучення однією зі сторін має бути правильно підготовлений та мати докази, що підтверджують необхідність розлучення.
Після цього суд зʼясовує справжні причини позову про розірвання шлюбу та перевіряє фактичні взаємини подружжя. Водночас обов’язково береться до уваги наявність неповнолітніх дітей, дітей до року чи дитини з інвалідністю.
Ростислав Кравець, зазначає, що суд може ухвалити рішення про розлучення без згоди однієї зі сторін. І лише у разі, якщо подружжя має дитину до року, суд може надати термін до пів року для примирення, з метою збереження сім’ї.
Як розлучитися, якщо один із подружжя перебуває за кордоном
Якщо чоловік чи дружина перебуває за межами країни й бажає розірвати шлюбні відносини без присутності другого із подружжя, необхідно:
- скласти позовну заяву;
- зібрати необхідні документи для оформлення розлучення;
- відправити пакет документів на розлучення в суд.
Сподіваємось, наші поради, як розірвати шлюб, якщо один із подружжя проти, допоможуть вам зрозуміти куди звертатися та що для цього знадобиться.