В Україні визнання недієздатності регулюється Цивільним кодексом. Хто може її встановити і як це відбувається – Фактам ICTV розповів юрист і адвокат Ростислав Кравець.
Недієздатна особа – хто це
Відповідно до ст. №30 Цивільного кодексу України, дієздатною вважається особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними. Цивільною дієздатністю вважається здатність особи самостійно набувати і здійснювати цивільні права, виконувати цивільні обов’язки та нести відповідальність у разі їх невиконання.
– Будь-який громадянин є дієздатним доти, доки протилежне не встановлено в судовому порядку, – пояснює Кравець.
Єдиною підставою для такого рішення може бути наявність хронічного психічного розладу, внаслідок чого людина не може усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними.
Хто встановлює недієздатність людини
За словами експерта, чи є людина непрацездатною, визначити може лише суд. За його рішенням непрацездатність встановлюється на конкретний термін, але не більше ніж на два роки.
Звернутися з такою заявою можуть члени сім’ї та близькі родичі, незалежно від їхнього спільного проживання, органи опіки та піклування або психіатричний заклад, у якому на лікуванні перебуває ця особа.
У заяві мають бути зазначені обставини, які свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад. Заява подається за місцем проживання цієї особи або за місцем розміщення психіатричного закладу. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає судово-психіатричну експертизу.
– Лише суд же на підставі результатів експертизи може ухвалити рішення про встановлення недієздатності цієї особи та встановити безпосередню опіку над нею, тобто призначити опікуна, – наголошує юрист.
Це можуть бути органи опіки, лікувальний заклад або конкретна особа, призначена опікуном, яка буде відповідальною.
Як визнають недієздатність фізичної особи
За словами експерта, термін, на який встановлено недієздатність, можуть переглядати.
– У нас є в практиці людина з синдромом Дауна, якій встановлюють недієздатність на рік, і щороку потрібно звертатися до суду, підтверджувати недієздатність цієї особи і встановлювати опіку, – наводить приклад Кравець.
Згідно із законодавством людина визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це та обмежується в деяких правах, зокрема не має права вчиняти будь-які правочини. Будь-які цивільні дії від її імені та в її інтересах вчиняє опікун, який також відповідальний за шкоду, заподіяну недієздатною фізичною особою.
Цивільну дієздатність поновлює суд за заявою опікуна або органу опіки. Це можливо, якщо буде встановлено, що внаслідок одужання або значного поліпшення психічного стану людина знову може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.