Як говорять, людям потрібно довіряти, але не гроші й не секрети, а так, довіряти. Так і з Великою палатою, треба просто читати те що вони виснували (вифантазували чи натягнули) й не більше. Застосовувати це дуже небезпечно. У цьому огляді знову володар нагороди золота малина та письменник бульварних романів, винахідник терміну одностороння реституція, заплутався в елементарних речах зрозумілих навіть студенту першого курсу, а саме застосуванні строку позовної давності. Хоча чому дивуватись, коли особа не поважає права людини, а амбіції помножені на космічну зарплату роблять свої незворотні процеси.До огляду включені позиції щодо застосування строку позовної давності, оцінці доказів по договору поставки, бюлетень вибіркових рішень ЄСПЛ, практика ВС-КАС та рішення щодо відмови у зняття з реєстрації особи й багато іншого.
За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:
Справа № 916/3027/21
Велика палата в цій справі нарешті довела можливість доказування факту поставки товару іншими доказами, окрім товарно-транспортних накладних. В практиці зустрічається багато таких справ де сторони зловживають і посилаючись на відсутність підписаних накладних чи актів або відмовляються платити, або навпаки намагаються отримати кошти за вже отриманий ними товар.
Суд зазначив:
51. Якщо з урахуванням конкретних обставин справи суд дійде висновку про те, що відповідне листування дає змогу встановити його учасників та може підтверджувати ті чи інші доводи сторін, наприклад, щодо наявності між ними відповідних відносин, ведення певних перемовин тощо, суд може прийняти таке листування як доказ і в такому разі надати йому оцінку сукупно з іншими доказами у справі.
Справа № 755/13805/16-ц
Член ОЗУ ВП ВС, суддя-романіст у цей раз вже не зміг окремо навіть сформулювати висновки при розгляді справи. Час йде, а ситуація тільки погіршується. Не маючи доказів розрахунку боргу та маючи докази пропуску позовної давності задля захисту інтересів банку та отримання додаткових судових зборів, замість залишення рішення суду першої інстанції в силі справа направлена на новий розгляд.
Суд дійшов логічного висновку, що стягнення боргу не перериває позовну давність для застосування інших способів, якими кредит забезпечувався, а саме стягнення іпотеки.
Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:
Бюлетень містить вибірково рішення ЄСПЛ за цей період та не включає рішень, що стосується правомірності зменшення зарплат, винагород та пенсій суддям, державним службовцям та інші рішення, що можуть дати змогу зекономити Україні кошти.
До огляду включено:
✅ Огляд практики Європейського суду з прав людини у справах проти України за період 01.01.2023 – 01.04.2023
✅ Огляд практики Європейського суду з прав людини у справах проти інших держав за період 01.01.2023 – 01.04.2023
✅ Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Грузія проти Росії» (II)
✅ Окремі питання функціонування європейської системи захисту прав людини
Це видання є виключною відповідальністю проєкту Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду». Цитуючи цей документ, необхідно зазначати як джерело «Бюлетень: Верховенство права. Права людини».
Огляд судової практики ВС-КАС за травень 2023 року
У рішеннях у справах щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів містяться правові позиції колегій суддів про:
✅строк оприбуткування готівки;
✅обов’язок зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
✅визначення бази оподаткування податком на додану вартість;
✅конвертування вартості товару з доларів США у євро під час визначення митної вартості товарів;
✅коригування митної вартості товарів;
✅застосування преференційного режиму на товар походженням з Європейського Союзу;
✅застосування тарифної преференції, встановленої щодо товарів, імпортованих з країни Європейського Союзу.
У рішеннях у справах щодо захисту соціальних прав викладено правові позиції колегій суддів стосовно:
✅розрахунку роботодавцем (страхувальником) допомоги по тимчасовій непрацездатності;
✅відсутності в роботодавця права в односторонньому порядку приймати рішення щодо заміни компенсації за невикористані відпустки на зарахування цих днів до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки.
Окремої уваги заслуговують рішення з правовими позиціями щодо:
✅чинників, які впливають на своєчасність розгляду запитів на публічну інформацію в умовах правового режиму воєнного стану;
✅наявності дискримінаційних ознак у нормах Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо священнослужителів інших конфесій;
✅відсутності правових підстав для звільнення особи з військової служби під час воєнного стану через отримання такою особою бронювання.
До актуальних судових рішень можна віднести також ті, що містять правові позиції про:
✅вирішення питання щодо занесення об’єкта культурної спадщини до переліку таких об’єктів;
✅право Державної служби експортного контролю України застосовувати процедуру державного експортного контролю до товарів військового призначення, міжнародна передача яких не підлягає такому контролю;
✅помилковість зазначення в листі-згоді на обробку персональних даних учасника публічних закупівель «місця реєстрації» учасника замість «місця проживання».
Справа №754/3377/20
Це наша справа. Альфа-банк у своєму стилі, не повідомивши суд про скасування рішення щодо отримання права власності на квартиру, вирішив власника зняти з реєстрації. Врешті, заочне рішення було скасовано, а у позові відмовлено у зв’язку з відсутністю права власності у банку на предмет іпотеки. Цей російський банк потрібно вже давно ліквідувати.
Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.
‼ Не забудьте приєднатися до наших каналів з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.
- в YouTube: Трохи про право від Ростислава Кравца
- в Viber: Правники, адвокати, судді
- в Telegram:
- в LinkedIn: Law Firm Kravets & Partners
- в Tumblr:Правові позиції Верховного суду
- в Reddit: Правники, адвокати, судді
- та в Instagram:АО «Кравець і партнери»
‼ Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.
Також раджу звернути увагу на: