Навіщо знадобився законопроєкт про множинне громадянство: що зміниться з мобілізацією

Навіщо знадобився законопроєкт про множинне громадянство: що зміниться з мобілізацією

Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про множинне громадянство. Картку законопроєкту вже створили на сайті ВР. Враховуючи ті перипетії, які розгортаються в Україні навколо нового закону про мобілізацію, напрошується питання – якщо у людини 2-3 громадянства, то в якій країні вона має віддавати свій громадянський обов’язок? Чи не вийде так, що частина людей, особливо тих, хто зараз за кордоном, почне активно користуватися нормами нового закону, намагаючись тим самим уникнути мобілізації в Україні? Портал “Коментарі” із цими питаннями звернувся до експертів.

Сам по собі закон матиме декларативний характер

Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АО “Кравець і партнери”, адвокат Ростислав Кравець вважає, що законопроєкт про множинне громадянство, навіть якщо стане законом, ніяк не допоможе нам у ракурсі мобілізації.

“На сьогодні потенційно військовозобов’язані особи, які мають подвійне громадянство, і так не можуть виїхати з України. Їхні права обмежуються – так само, як і права тих, хто має єдине громадянство. Питання мобілізації українців, які перебувають за кордоном, теж ніяк не вирішиться шляхом запровадження множинного громадянства. Більше того, один такий віртуальний закон нічого не дасть. Потрібно буде вносити зміни до Конституції. Без цього жодна країна не підпише з нами міжнародні угоди, які б регулювали питання подвійного громадянства. У тому числі – службу у збройних силах, соціальне забезпечення, голосування, можливість бути обраним до тих чи інших органів”, – пояснює експерт.

На його думку, сам по собі закон матиме декларативний характер. І дуже дивно, що саме зараз з’явилася його чергова (третя) версія, зазначає Ростислав Кравець.

“Законопроєкт від 2019 року навіть пройшов перше читання у Раді, після чого про нього благополучно забули. Навіщо відволікати увагу громадян на подібну ініціативу – не зовсім зрозуміло. Але у питаннях мобілізації це не дасть жодних юридичних можливостей залучати чи мобілізувати осіб за кордоном, які матимуть не лише українське громадянство”, – констатує адвокат.

За Україну воює певна кількість громадян РФ, Білорусі

Колишній працівник СБУ (у 2004-2015 рр.) та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак міркує так:

“Схоже, законопроєкт про множинне громадянство (якщо розглядати його в ракурсі мобілізації) спрямований не так на тих українців, хто виїхав за кордон, як на іноземців, які воюють на нашому боці проти російської агресії”.

За словами експерта, за Україну воює певна кількість громадян РФ, Білорусі та інших країн.

“Вони не хочуть виходити зі свого громадянства (або не можуть), але хочуть прийняти громадянство України. Адже з тим самим паспортом громадянина РФ чи Білорусі зараз немає можливості виїхати до тієї ж Європи. Або користуватись якимись пільгами в Україні. А наше громадянство відкриває такі можливості”, – пояснює Іван Ступак.

Тож, констатує він, ця ініціатива з’явилася саме зараз, щоб допомогти цим людям за прискореною програмою здобути громадянство України, залишитися тут, будувати свій побут, допомагати й надалі захищати нашу країну. В надії на зміни у своїх країнах, куди одного разу зможуть повернутися. На якийсь час чи назавжди. Залишаючись при цьому громадянами України.

Виглядає така законодавча ініціатива зараз абсолютно безглуздо

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала не приховує подиву:

“Невже це зараз найнеобхідніший для України закон? Під час війни. Не знаю, про що вони там думають в Офісі президента… Ймовірно, Зеленський і його оточення мають паспорти громадян іншої країни, раз вони так хочуть множинне громадянство”.

На думку Віталія Бали, має бути престижно стати громадянином України. Як, наприклад, стати громадянином США. А множинне громадянство нівелює таку престижність, вважає він.

“Щодо мобілізації це нам теж навряд чи допоможе. І виглядає така законодавча ініціатива зараз абсолютно безглуздо”, – зазначає експерт.

Коментарі

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка