Принцип «воюй або працюй» набув конкретики: реєстр «Оберіг» масово формує повістки для безробітних і працевлаштованих неофіційно.
Чи допоможе це комплектувати ЗСУ професійними солдатами, неясно. Опитані Фокусом експерти ставлять запитання, чому влада досі не придумала адекватного механізму мобілізації.
Тенденції мобілізації в Україні можуть зміститися в бік принципу величини сплати податків до бюджету. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль згадав про принцип «воюй або працюй», презентований ним ще 27 серпня 2024 року на форумі «Україна 2024. Незалежність». Завдяки такому підходу 98% одержувачів повісток поштою були офіційно не працюючі люди.
У серпні глава уряду заявляв про чотири кроки уряду для збору на оборону країни, включно з виведенням ринку праці з тіні. У бюджеті заклали понад 500 мільярдів гривень на заробітну плату військовим, закупівлю обладнання та фінансування українського оборонпрому.
До моменту цієї заяви Шмигаля в Україні налічувалося менше ніж 8 мільйонів офіційних робочих місць, а підтримка військових вимагала щонайменше 10 мільйонів працюючих.
Тепер сформовані через реєстр «Оберіг» повістки надсилають тим, хто не заплатив жодної гривні податків і ніде не зареєстрований.
«Пріоритет у мобілізації сьогодні надається людям, які не працюють, безробітним. Відповідно, основу принципу [«воюй або працюй»] вже втілено. Тільки 2% повісток за останні два місяці було відправлено працюючим людям», — заявив глава уряду 7 листопада на Київському міжнародному економічному форумі.
Реєстри дають змогу відстежити, чи платить людина податки, незалежно від того, найманий вона працівник, підприємець чи самозайнятий. «Оберіг» підтягує цю інформацію і під час формування повісток можна побачити, чи безробітна людина.
Джерело: focus.ua