«Виловлювання бліх», а навколо «бігають слони»…

Експерти «Дня» — про ініціативу обов’язкового декларування доходів громадян.

Міністерство доходів і зборів України готує законопроект про обов’язкове загальне декларування доходів громадян. За словами голови відомства Олександра Клименка, в розробці допомагають експерти з Англії, Чехії, Польщі, Канади й Австралії. З ухваленням цього законопроекту в уряді розраховують підвищити податкову культуру громадян. «Ми зараз працюємо над тим, аби заповнити декларацію, якщо вже це буде обов’язковим загальним декларуванням, щоб будь-хто, заповнюючи декларацію, не зазнавав незручностей. Аби він міг робити це дистанційно і аби всю існуючу інформацію щодо доходів міг побачити з наших баз даних про себе. І заповнити декларацію максимально швидко», — пояснив він.

За словами Клименка, в законопроекті планується передбачити, що підлягатимуть загальному декларуванню лише громадяни, які мають кілька джерел доходів. «Заповнювати декларацію буде той, хто має кілька джерел доходів. Якщо пенсіонер отримує лише пенсію, то йому немає потреби щось заповнювати», — пояснив він. За словами голови Міндоходів, платник дистанційно зможе зі свого комп’ютера отримати необхідну інформацію, яка сьогодні є в базах даних Міністерства доходів і зборів щодо його рухомого й нерухомого майна та інших видів доходів. За словами міністра, платник податків зможе підписати таку декларацію за допомогою індивідуального цифрового підпису. «Ми сьогодні маємо всі необхідні потужності, матимемо всі необхідні IT-рішення для того, щоб платник податків спілкувався з податковою дистанційно. Це, по-перше, мінімізує витрати часу, а по-друге, усуне всі корупційні ризики», — додав він.

Нагадаємо, що раніше голова парламентського комітету з питань податкової і митної політики Верховної Ради Віталій Хомутинник (Партія регіонів) висловив думку, що впровадженню загального декларування доходів має передувати розробка концепції такого декларування з визначенням усіх можливих ризиків, які можуть виникнути в процесі її реалізації. Адже, за його словами, в таких країнах як, приміром, США, Німеччина, Велика Британія на підготовчий і перехідний періоди для переходу до загального декларування пішло від трьох до п’яти років. У цей час здійснювалося відповідне технічне оснащення фіскальних служб, навчання персоналу, широка роз’яснювальна робота серед населення. При цьому він зазначив, що запровадження щорічного декларування доходів всіма громадянами, на його думку, —недоцільне. За словами Хомутинника, щоб такий захід дав економічний ефект і не викликав соціального невдоволення, слід чітко визначити: хто і які доходи має декларувати, а також чи повинні декларуватися витрати: ким і які? «Наприклад, яка потреба подавати декларацію людям, які працюють лише на одній роботі і які вже сплатили податки, або пенсіонерам, які не мають, окрім неоподатковуваної пенсії, інших джерел доходів?» — пояснив він. Він також зазначив, що необхідним етапом перехідного періоду до загального декларування є податкова амністія, оскільки без такої разової фіксації активів громадян не буде відправної точки, від якої надалі можна буде відраховувати приріст чи зменшення доходів. Паралельно, додав Хомутинник, потрібно визначитися, чи сплачуватимуться податки з доходів, задекларованих при такій амністії, і в якому розмірі.

«НІЯКИХ ДОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ДО БЮДЖЕТУ НЕ БУДЕ»

Ростислав КРАВЕЦЬ, адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери»:

— Обов’язкове декларування потрібне. У розвинутих країнах такі норми існують. Проте сьогоднішня ситуація в Україні абсолютно марна, як з погляду отримання від цього додаткових надходжень до бюджету, так і з погляду контролю держави за сплатою податків її громадянами. У більшості країн обов’язкове декларування допомагає громадянам зменшувати суму податків й отримувати в разі потреби відшкодування переплачених податків. У нас це суто статистичні дії, і громадяни не зацікавлені в них. Проблема в тому, що українська держава робить все, аби ускладнити відшкодування переплачених податків. Наприклад, моя компанія переплатила 70 тисяч гривень і два роки б’ється з Пенсфондом щодо їх повернення — та марно. Отже, зараховувати податки наперед можна, а повертати переплату — зась. Це ставить хрест на позитивній ситуації. За нинішньої ситуації, такий крок може спричинити соціальне невдоволення і жодних додаткових надходжень до бюджету не буде. Як бути? Наприклад, у Росії Володимир Путін зібрав основних власників бізнесу та капіталу, запропонував сплатити до скарбниці певну суму. Ніхто не виступив проти. А в Україні сьогодні податкова амністія нічого не дасть, тому що великі платники податків лояльні до існуючої влади. Якщо на них спробують чинити тиск, то він буде вибірковим, а треба, щоб був для всіх.

«ПІДПРИЄМСТВА ПОВИННІ СПЛАЧУВАТИ ЄДИНИЙ ПОДАТОК, КУДИ ВХОДИТЬ І ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК З ГРОМАДЯН»

Олександр КІРШ, заслужений економіст України:

— Ця ініціативи лише заплутає, розгніває електорат, і все скінчиться тим, що її скасують. Податкові декларації дуже складні, і ми знаємо кілька докторів економічних наук, які насилу справляються з ними. Як це робитимуть пересічні бабусі й дідусі — не зрозуміло. Економічного ефекту не буде: хто приховує свої доходи, той все одно їх не розкриє. А ось електоральні втрати будуть очевидними. Це чергова дурість. У Грузії такі ідеї не спрацювали. І в нас не приживуться. Альтернативою загальному декларуванню доходів має стати спрощення податкової системи: що вона простіша, то важче її обійти. А в Україні все дуже ускладнено. На мій погляд, спростити — означає, перейти на єдині податки, аби підприємства сплачували єдиний податок, куди входить і прибутковий податок з громадян.

«ІНІЦІАТИВА СПРЯМОВАНА НА ПОЛІПШЕННЯ ЖИТТЯ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ»

Олександра КУЖЕЛЬ, народний депутат, екс-голова Держкомпідприємництва:

— Навколо бігають скажені слони, а вони всі за блохами ганяються. Насправді у 90% громадян доходи становлять 1—2 прожиткових мінімуми. А якщо хтось отримує 3—4 тисячі гривень, що їм декларувати: як вони виживають на ці гроші? Таке враження, що кожна ініціатива спрямована на поліпшення життя податкової служби. На мій погляд, треба запроваджувати не декларування доходів усіх громадян, а непрямі методи контролю витрат представників влади (Президента, членів Адміністрації Президента, КМУ, депутатів, мерів, губернаторів і голів обладміністрацій). Три роки подивитися, як вони працюють, а далі впроваджувати непрямі методи контролю витрат для всіх.

«НА ЗАПРОВАДЖЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВОГО ДЕКЛАРУВАННЯ ПІДЕ БЛИЗЬКО ДВОХ РОКІВ»

Ганна БІЛОЦЕРКІВСЬКА, радник президента «Асоціації платників податків України»:

— У принципі — ідея правильна. Усі розвинуті країни працюють з декларуванням доходів громадян. Єдине зауваження, яке ми давали раніше, — не доцільно подавати декларації пенсіонерам і тим, хто не працює. Їх врахували. Ця ініціатива спрямована на розв’язання проблеми зарплати в конвертах. Проте при її запровадженні можуть виникнути труднощі. По-перше, для людей це буде психологічно складно, тому що існує певна недовіра до дій органів влади. По-друге, складнощі можуть виникнути технологічного характеру. Аби подати декларацію за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку, треба мати електронний ключ, доступ. З цим у певних категорій платників можуть виникнути технічні труднощі. На запровадження обов’язкового декларування піде близько 2 років.

«ДЕКЛАРУВАННЯ ДОПОМОЖЕ ЗРОЗУМІТИ МАЙНОВИЙ СТАН ГРОМАДЯН»

Володимир КОТЕНКО, керівник податково-юридичної практики Ernst & Young в Україні:

— Ідея обов’язкового декларування доходів та майна може бути дуже позитивною. Декларування (передусім майна) допоможе зрозуміти майновий стан громадян, з яких часто не стягувалися податки. Оскільки часто-густо зароблені гроші вкладали в придбання квартир і не завжди сплачували з цього податки.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка