Кредит — під нуль відсотків (а насправді — 1700%)

У Нацбанку нагадують: із кредитами “під 0%” треба бути вкрай обережними. Нульова ставка може діяти нетривалий час, а потім починається: комісії, додаткові відсотки, ще якісь платежі… І ось ви — банкрут! У НБУ наводять у приклад випадок, коли максимальна ставка за кредитом становила 1702% річних! Чому в Україні не діють обмеження щодо розміру ставок кредитів?

— Раніше у Законі України “Про захист прав споживачів” була норма, яка не допускала такі зловживання з боку кредитодавців, — розповідає Ростислав Кравець, старший партнер Адвокатської компанії, голова Української незалежної фундації правників. — Проте наприкінці 2016 року було прийнято Закон “Про споживче кредитування” — і максимальних обмежень щодо ставок за кредитами нині немає.

— Проблеми регулювання споживчих кредитів в Україні виникають саме через те, що не встановлені обмеження щодо максимальних процентних ставок і комісій, — додає Тетяна Грищенко, керівниця юридичного напряму Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору”. — В інших країнах такі обмеження застосовують — наприклад, у Великобританії (там розмір процентної ставки за кожний день, поки кредит не погашено, є на рівні 0,8% у день. Тобто одержувач кредиту в розмірі 100 фунтів стерлінгів за 30 днів платитиме не більше, ніж 24 фунти. — Ред.). А у нас деякі фінансові компанії встановлюють ставку 1,8 — 2% на день, і тоді за рік виходить до 732%! (тобто ви позичили 1000 гривень, а за 30 днів маєте повернути ще додатково більш як 600 гривень; за рік — більш як 7 тисяч гривень. — Ред.).

— А як щодо мінімальної ставки? Коли компанія рекламує кредит під 0% — це можливо згідно із законом?

— Ставка кредиту має бути хоча б 0,0001%. Цього вимагає Цивільний кодекс (стаття 1054). Зазвичай такою є ставка впродовж першого тижня чи перших двох. Далі вона зростає. Про це йдеться в договорі, проте люди неуважно читають ці документи.

Фінустанови часто хитрують у рекламі своїх кредитних послуг. Наприклад, вам пропонують взяти кредит від 2000 до 50 000 гривень зі ставкою 0,01%. У рекламі згадується тільки номінальна відсоткова ставка, дуже приваблива — 0,01%. Але у договорі може йтися про те, що існує щомісячна комісія — наприклад, 3,99% від основної суми кредиту. Тому за кредитом у розмірі 5000 гривень на 12 місяців реальна річна процентна ставка становитиме, за спрощеною формулою, майже 48% річних.

— Інформація про реальну річну процентну ставку важливіша, ніж інформація про номінальну ставку. Завжди уважно читайте паспорт споживчого кредиту та кредитний договір!

Експрес

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка