Як росія вербує українців: зрадники серед своїх

Як росія вербує українців: зрадники серед своїх

СБУ викрило зрадника в одній з бригад ЗСУ, що воює на Донеччині. Він спрямовував ворожий вогонь по своїй же бригаді! Утім, такі корегувальники працюють здебільшого в тилу.

Доброзичливий сусід, усміхнений перехожий цілком може бути завербований ФСБ. Так кажуть в Службі безпеки України.

Тож, чому громадяни стають російськими агентами і які методи тиску застосовують російські спецслужби, аби здобути собі нових “кротів”? З’ясовував Михайло Манилюк.

Михайло Манилюк, кореспондент:

Росіяни б’ють ракетами та дронами по українських енергооб’єктах, складах з боєприпасами, важкій техніці та місцях базування українських військовиків. Аби завдати влучних ударів, рф застосовує розвідувальні безпілотники. І нерідко їм у цьому допомагають коригувальники ворожого вогню!

Ростислав Кравець, адвокат:

Вони можуть знаходитись, давати координати, розміщувати відповідні маяки для того, аби більш точно влучали рашистські ракети в ці об’єкти, і таким чином вони коригують вогонь, або знаходяться там в певному місці, і коли відбуваються відповідні обстріли, вони в режимі онлайн повідомляють ворогам про те, куди треба стріляти.

Михайло Манилюк, кореспондент:

Коригувальники живуть серед нас. І ми можемо навіть не підозрювати, що людина, яку знаєш, здатна на зраду. Це можуть бути правоохоронці, науковці, лікарі. Навіть, самі військовики, які мали б знищувати ворога, натомість допомагають йому знищувати своїх побратимів!

Днями СБУ затримала військовослужбовця, який під час боїв за Часів Яр наводив російську артилерію на свою ж бригаду! 22-річного оператора дронів торік завербувало ФСБ. Зрадник “зливав” позиції українських дронярів, які заважали прориву військ рф до Часового Яру. Окрім цього, агент намагався передати російським спецслужбам координати інших підрозділів ЗСУ в районі міста.

Євген Корецький, психолог:

Впливати на людину одну якусь, просто її витягнути з натовпу соціального і натиснути на неї – це взагалі ніяких проблем не становить.

Загалом правоохоронці виділяють три причини, чому громадяни співпрацюють з ворожою агентурою.

Артем Дехтяренко, речник СБУ:

Перша – це ідеологічна, тобто коли фігуранти підтримують ідею про руський мир і підтримують окупантів. Друга категорія – це ті, хто працює на ворога за гроші або за обіцяні посади. І третя категорія – це громадяни, яких ворог схиляє до співпраці шантажем і погрозами.

Ось цей зрадник жодних грошей у ворога не просив. Каже: у його жилах тече російська кров.

– Навіщо передавав? – Гроші. – Ні, не гроші. Ідея. – Ідея яка? – Я руський.

Михайло Манилюк, кореспондент:

“Руський” – один із чотирьох членів агентурної мережі російського ГРУ, яку торік контррозвідка Служби безпеки знешкодила на Миколаївщині. Двоє представників угруповання працювали на оборонному підприємстві, де ремонтували техніку Збройних сил України.

– За що затримали? – За шпигунство. – Шпигунство на чию користь? – На користь росії. – Що передавав? — Дані про завод. – Окрім заводу? – Дані про те, що відбувається у місті.

Михайло Манилюк, кореспондент:

Викрити коригувальників буває досить просто: вони постійно крутяться навколо стратегічних об’єктів та щось фотографують. Тож їх часто ловлять “на гарячому”. Але постає питання, як російським спецслужбам вдається завербувати людину?

Ростислав Кравець, адвокат:

Зазвичай це відбувається за допомогою там соціальних мереж. Знаходять якісь групи чи знаходять неблагонадійних осіб через знайомих, пропонують їм досить невеличкі кошти, аби ті допомагали рашистським окупантам слідкувати за стратегічними об’єктами, наводити туди ракети, щоб російська армія влучала безпосередньо в ті об’єкти критичної інфраструктури, які вони собі помітили.

Михайло Манилюк, кореспондент:

Звісно ж, гроші для зрадників мають велике значення! І їм байдуже, що це гроші зароблені на крові! Адже за кожним повідомленням, кожним фото, яке отримують кремлівські спецслужби від українських поплічників, стоїть зруйнована школа чи дитсадок, лікарня чи житловий будинок. А головне загиблі чи поранені люди.

Днями Служба безпеки затримала двох агентів російських спецслужб, які коригували ворожий вогонь, зокрема, у Полтавській та Сумській областях. Фігуранти встановлювали приховані відеокамери поблизу потенційних цілей. Завдяки чому окупанти в онлайн-режимі відстежували наслідки “прильотів”, а також коригували повторні вогневі атаки.

Інна Усова, речниця Управління СБУ в Полтавській області:

Спочатку агенти знаходили потрібні об’єкти, а потім встановлювали й замасковували мобільні телефони, що здійснювали онлайн-трансляцію. Для безперебійної роботи гаджетів протягом тривалого часу до них під’єднували зовнішні акумулятори. Контррозвідка СБУ поетапно задокументувала підривну діяльність агентів і затримала їх на гарячому, коли вони встановлювали шпигунський пристрій поблизу військового об’єкту.

Артем Дехтяренко, речник СБУ:

Винагорода, яку російські спецслужби обіцяють коригувальнику або зраднику за передачу даних, залежить від важливості цієї інформації – це, по-перше. І сума може варіюватися від кількох сотень до кількох тисяч гривень.

Але це ще не означає, що винагорода буде виплачена.

Євген Пазюк, адвокат:

Вони виконують завдання агентури, після чого хочуть отримати кошти, але кошти не приходять, або в не тій сумі, яку їм обіцяли. Залякують, кажуть, що здамо в поліцію, здамо в СБУ. Роби далі те, що нам потрібно, але безкоштовно, і вони роблять далі всі ці злочини вже без грошей, але під примусом.

Михайло Манилюк, кореспондент:

Без грошей і без свободи! За коригування ворожого вогню закон передбачає позбавлення волі. Усе залежить від наслідків злочину. Можна загриміти до в’язниці навіть довічно!

Артем Дехтяренко, речник СБУ:

Несанкціоноване поширення інформації про Збройні сили України залежно від обставин злочину карається позбавленням волі від 3 до 12 років. При цьому відповідальність за державну зраду, була значно посиленою. Якщо раніше максимальний термін ув’язнення за цей злочин складав 15 років, то зараз мова йде про державну зраду в умовах воєнного стану, і це вже довічне ув’язнення із конфіскацією майна.

Упродовж повномасштабної війни Служба безпеки України чи не щодня викриває і затримує зловмисників, які допомагають ворогу. Результати роботи вражають.

Михайло Манилюк, кореспондент:

За майже три роки Служба безпеки відкрила понад три тисячі кримінальних проваджень щодо державної зради. Понад три тисячі громадян отримали підозру, ще майже шістсот засуджено. Правоохоронці наголошують: людина, на яку виходять російські спецслужби, має чітко усвідомлювати, що рано чи пізно інформація про співпрацю з ворогом випливе. І зрадника буде покарано.

Джерело: podrobnosti.ua

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка