Як планують у 2021 році стягувати транспортний податок

Кожен, хто вирішить придбати автомобіль повинен усвідомлювати, що на нього чекає ще одна стаття витрат пов’язана з купівлею транспортного засобу.

Так, транспортний податок Україна ввела з 01.01.2015 року коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.2014 року, яким відповідно до статті 267 Податкового кодексу України і було запроваджено новий податок на авто в Україні. Таким чином, після реєстрації купленого легкового автомобіля обов’язковим для всіх власників є податок на авто в Україні.

Хто є платником транспортного податку та які автомобілі підпадають під оподаткування?

Фізичні особи (самозайняті особи в тому числі) та юридичні особи (нерезиденти в тому числі) є платниками транспортного податку у випадку реєстрації власних легкових автомобілів в Україні згідно чинного законодавства і такі легкові автомобілі підпадають під об’єкт оподаткування передбачений п.267.2.1 ст.267 Податкового кодексу України.

Надія Воронець
Надія Воронець, АО Кравець і партнери

Транспортний податок не справляється з орендарів та осіб, які використовують легковий автомобіль на підставі генеральної довіреності.

Згідно ст.1 Закону України «По автомобільний транспорт» автомобіль легковий – автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев’ять з місцем водія включно.

В п.1.10 Правил дорожнього руху та в розділі другому Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі затверджених наказом Міністерства транспорту і зв’язку України, визначено, що легковий автомобіль – автомобіль з кількістю місць для сидіння не більше дев’яти, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.

Транспортний податок не справляється за грузові, грузопасажирські, автобуси та інші транспортні засоби, оскільки вони не відносяться до легкових.

Однак, 20.07.2018 року Державна фіскальна служба України в своїй податковій консультації №3219/6/99-99-12-02-03-15/ІПК зазначила, що до об’єктів оподаткування відносяться всі легкові автомобілі, у тому числі спеціалізовані, за умови, що транспортний засіб з параметрами, що відповідають базовій моделі автомобіля міститься в переліку розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Податок на автомобіль в Україні, який діє у 2020 році.

Податок на машину у 2020 році сплачують власники легкових автомобілів:

  • з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно),
  • середньоринкова вартість яких більше 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня податкового (звітного) року, а саме суму в 1 771 125 гривень.

За один автомобіль, ставка транспортного податку становить 25000 гривень.

У випадку, якщо в Україні не будуть внесені зміни до податкового законодавства, то в 2021 році під податок на транспорт підпадатимуть автомобілі з 2016 року випуску й пізніше, та з ринковою вартістю автомобіля 2250 000 гривень.

Податок на автомобіль в Україні, який пропонується у 2021 році.

З метою покращення умов ведення бізнесу в Україні з одночасним підвищенням показників України в міжнародних рейтингах, а також підвищення ефективності використання ресурсів економіки, зокрема, забезпечення збалансованості бюджетних надходжень, у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №4101 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень який передбачає зміну норм в частині місцевих податків і зборів.

Зокрема, законопроект №4101 пропонує зменшити поріг середньоринкової вартості легкових автомобілів, які є об’єктом оподаткування транспортним податком, з 375 мінімальних зарплат до 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої  законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Це означає, що у 2021 році власники транспортних засобів, які є дорожчими за 1 200 000 гривень зобов’язані будуть сплачувати транспортний податок кожного року в розмірі 25 000 гривень.

Тобто, з урахуванням мінімальної заробітної плати в 6000 гривень, у 2021 році поріг ринкової вартості автомобіля може зменшитися з 2 250 000 гривень до 1 200 000 гривень.

Слід звернути увагу на те, що Закон матиме зворотну дію, оскільки податок на автомобіль Україна зобов’яже сплачувати не лише власників нових транспортних засобів, а й тих, які купили автомобілі минулих років, лише з умовою, що вартість таких автомобілів склала понад 1 200 000 гривень. Однак, ключовим для сплати транспортного податку залишиться вік автомобіля, який має бути не більше п’яти років (включно) з року випуску.

Також, у Верховній Раді України зареєстровано законопроект від 19.06.2020 року №3704 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо упорядкування структури акцизного податку.

Законопроектом №3704 пропонуються внести зміни до Податкового кодексу України в частині транспортного податку, зокрема:

  1. Збільшити перелік об’єктів оподаткування мотоциклами, водними видами транспорту зареєстрованими у Державному судновому реєстрі України або Судновій книзі України яхтами та суднами, човнами та катерами моторними.
  2. Зменшити поріг середньоринкової вартості транспортних засобів, які є об’єктом оподаткування, з 375 до 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного року.
  3. Збільшити віковий поріг транспортних засобів з 5 до 8 років з року випуску з конвеєра.

Пропонується виключити з об’єктів оподаткування транспортні засоби спеціального та спеціалізованого призначення, транспортні засоби, що входять до підрозділів цивільного захисту населення, об’єктів соціальної та спортивної сфер, транспортні засоби складу Збройних Сил України, в тому числі утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, конкретні види водного транспорту.

Ставка податку з розрахунку на календарний рік становить 6 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, за кожний транспортний засіб, що є об’єктом оподаткування відповідно, та з року виготовлення якого минуло не більше п’яти років (включно) (Для прикладу, у випадку дії норми в такій редакції у 2020 році власнику легкового автомобіля замість 25 000 гривень потрібно було б сплатити 28 300 гривень.).

Однак, повну ставку прийдеться сплачувати за автомобілі не старіше 5 років з дати випуску. За транспортні засоби рік випуску яких від 8 до 5 років ставка податку планується застосовувати з коефіцієнтом 0,5 (Для прикладу, у випадку дії норми в такій редакції у 2020 році власнику легкового автомобіля потрібно було б заплатити не 28 300 гривень, а половину –  14 150 гривень.).

Ввести в дію нові норми планується з 01 січня 2021 року.

Транспортні засоби на які пошириться новий податок на автомобілі у 2021 році.

Звичайно законопроект №4101 та законопроект №3704 отримав незадовільну оцінку через те, що в даному випадку транспортний податок, який за своїм економічним змістом є фактично податком на розкіш, поширюватиметься на автомобілі середнього класу, враховуючи девальваційні процеси в Україні.

Так, у 2020 році перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної  плати, встановленої законом на 01 січня 2020 (звітного) року налічує 214 моделей. Серед таких автомобілів Tesla Model X, Tesla Model S, Tesla Roadster, Audi SQ8, Mercedes-Benz G63 AMG, BMW X5 M50d, Lamborghini Aventador, Chevrolet Corvette, Porsche Macan GTS, Porsche Macan Turbo, Porsche Cayenne S, Porsche Cayenne Turbo, Porsche Cayenne Е-Hybrid та інші автомобілі такого класу.

У випадку внесення змін до Податкового кодексу України, які запропоновані законопроектом №4101 та законопроектом №3704, перелік легкових автомобілів розміщений на офіційному веб-сайті Мінекономікиу 2021 році значно збільшиться та до списку попадуть такі автомобілі, як Toyota RAV 4, Skoda Kodiaq, Honda CR-V, Hyundai Santa Fe, KIA Sorento, Ford Kuga, Ford Mondeo Liftback, Volkswagen Transporter Kasten та інші автомобілі такого класу.

Ринкова вартість автомобіля.

Розрахувати середньоринкову вартість автомобіля можливо на веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України посилання.

Для цілей оподаткування транспортним податком (п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України) розрахунок включає в себе:

1.Марку транспортного засобу.

2.Модель транспортного засобу.

3.Рік випуску транспортного засобу.

4.Особливої уваги слід приділяти вартості нового транспортного засобу на момент його купівлі, оскільки розрахунок проводиться з урахуванням зміни курсу валют та інфляції.

5.Також, враховується амортизація транспортного засобу і термін використання.

6.Ринкова вартість транспортного засобу розраховується шляхом множення вартості нового транспортного засобу на момент його купівлі на коефіцієнт амортизації.

Мінекономіки кожного року до 01 лютого на своєму веб-сайті розміщує перелік легкових автомобілів, які підпадають під транспортний податок.

Для цілей оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна (п.173.1 ст.173 Податкового кодексу України) розрахунок включає в себе:

1.Тип транспортного засобу (легкові автомобілі, мопеди, мотоцикли).

3.Марку транспортного засобу.

4.Модель транспортного засобу.

5.Рік випуску транспортного засобу.

6.Пробіг в кілометрах (зазначений не на приладах самого транспортного засобу, а у відповідних документах).

Нажаль така формула розрахунку не враховує всіх тонкостей зносу транспортного засобу таких як ДТП та інші, враховуючи, що саме ці нюанси суттєво впливають на вартість транспортного засобу.

Порядок сплати транспортного податку для фізичних осіб.

Для фізичних осіб встановлений наступний порядок оплати транспортного податку. Податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Обчислення суми податку з об’єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податковим органом направляється відповідній фізичній особі податкове повідомлення-рішення до 01 липня звітного року. Протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, з урахуванням трьох робочих банківських днів, фізична особа повинна оплатити транспортний податок.

Будь-яких підтверджень про оплату транспортного податку фізичній особі надавати для податкового органу не потрібно.

Податок сплачується за місцем реєстрації об’єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Фізичним особам – нерезидентам нараховують податок та надсилають податкові повідомлення-рішення про сплату податку контролюючі органи за місцем реєстрації об’єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

У випадку переходу права власності на машину від одного власника до іншого податок обчислюється попереднім власником за період з 01 січня поточного року до початку місяця, в якому попередній власник втратив право власності на машину, а новим власником – починаючи з місяця, в якому новий власник набув право власності на цю машину.

Після отримання інформації про перехід права власності контролюючий орган надсилає новому власнику податкове повідомлення-рішення.

За об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Разом з тим, якщо протягом року фізичною особою продано автомобіль або його викрадено така особа має право на перерахунок транспортного податку. Перерахунок відбувається за зверненням фізичної особи, яка подає заяву про проведення звірки до податкового органу за місцем реєстрації.

Порядок сплати транспортного податку для юридичних осіб.

Для юридичних осіб встановлений дещо інший порядок сплати транспортного податку. Обчислення суми податку з об’єкта оподаткування прораховується юридичними особами та заносяться до податкової декларації. В податкову декларацію вносяться лише ті транспортні засоби які підпадають під об’єкт оподаткування:

1.Легкові автомобілі не старші п’яти років;

2.Легкові автомобілі не дорожчі 375 мінімальних заробітних плат.

Декларація подається до контролюючого органу до 20 лютого.

За куплений протягом року легковий автомобіль, який підпадає під об’єкт оподаткування, також потрібно сплачувати транспортний податок. В даному випадку податок сплачується:

1.Протягом місяця після оформлення автомобіля на юридичну особу.

2.Тільки за період користування автомобілем в звітному році. Новий власник не сплачує транспортний податок за попереднього власника який користувався легковим автомобілем раніше.

Юридична особа складає та подає податкову декларацію зазначаючи в ній вартість транспортного засобу на 01 січня поточного року і з розбивкою всієї суми на 4 квартали. Сума податку сплачується в рівних частинах, за кожен квартал окремо до 30 числа місяця, який закриває цей звітний квартал.

Відповідальність за несплату транспортного податку.

Транспортний податок повинен бути сплачений власниками легкових автомобілів вчасно.

Власник транспортного засобу несе відповідальність не за нарахування контролюючим органом суми транспортного податку, а за своєчасне та повне його погашення.

У випадку несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов’язання протягом строків визначених законодавством, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

1.При затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.

2.При затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Потрібно знати й те, що за несвоєчасну сплату транспортного податку, платник податків матиме не лише штраф, а й починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження), розпочинається нарахування пені.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка