Новоутворене Державне бюро розслідувань і далі супроводжують скандали. Вибори до Ради громадського контролю 30 березня 2018 року мають усі шанси стати підставою не лише судових позовів щодо оскарження їхніх результатів. А й кримінальних проваджень. Як стало відомо Резонансу, відповідну заяву про ще один посадовий злочин директора ДБР Романа Труби вже наступного тижня доправлять до Генеральної прокуратури.
Напередодні установчих зборів із формування Ради громконтролю при ДБР один із 99 делегатів від громадських об’єднань, допущених до участі у цьому дійстві, представник ГО “Автомайдан Київ” Дмитро Карп заявив про можливі маніпуляції з боку “Народного фронту”. І оприлюднив список активістів, перемогу яких, начебто, було погоджено цією політичною силою.
“Альтернатива “Не зрозуміло Гошки від НФ або кодло Шабунін-Гриценко і Ко, яких НАБУ годує з рук” мене не надихає абсолютно. Особливо враховуючи, що 15 гідних кандидатів для Громадської Ради ДБР серед делегатів точно є”, – підсумував громадський активіст. І додав: “Коли почали ширитись чутки, що глава ДБР Роман Труба – людина Пашинського, не повірив. Але якщо інформація про узгоджений склад ГР підтвердиться, сумнівів не залишиться. Виходить, що в руках НФ черговий слідчий орган”.
У час “Ч” до Національної академії прокуратури, де відбувалось зібрання, прибули не всі обрані представники від громадськості. Станом на 13:45 перелік зареєстрованих учасників був таким:
“Взагалі то дуже цікава ситуація. Зібрали 99 представників громадських організацій, які голосують та повинні обрати серед своїх представників 15 осіб. Голосування фактично відбувається в сліпу. Ні представників від ГО, ні більшість ГО взагалі не відомі широкому загалу. Однак дуже цікаво відбувається заповнення. Більшість залу має на руках якісь списки за якими і ставлять галки в бюлетенях”, – поділився своїми враженням у Facebook представник ГО “Правова держава” Ростислав Кравець. – Яскравий приклад ручної та контрольованої “демократії” у виконанні ще не почавшого свою роботу ДБР. Дуже схоже, що формується черговий зручний правоохоронний орган під конкретну політичну партію з майже нульовим рейтингом”.
За даними Резонансу, власне голосування розпочалось о 17:45. Майже три години делегати зі скандалами обирали голову та секретаря зборів, лічільну комісію, потім повторно ідентифікувались та отримували бюлетні. Врешті-решт на сторінці ДБР у Facebook оприлюднили результати:
“Список «ради імітаторів громадськості» став відомий заздалегідь, але після скандалу він був дещо підредагуваний, до нього увійшли декілька живих активістів”, – так оцінив підсумок голосування представник ГО “Стоп корупції” Орест Сохар. – Народний фронт навчився імітувати все: реформи, рейтинг, зміни в поліції, а тепер він ось навчився імітувати і громадськість. Вчора з подачі Труби, «фронтового» керівника ДБР було сформовано Громадську раду, куди увійшли здебільшого представники структур з нульовим бекграундом і іменем. З ДБР роблять закрите акціонерне товариство з Пашинським, Аваковим та, схоже, Турчиновим на чолі. При чому, керує цією конторою людина, яка елементарно плутається в законодавстві і навіть в тих положеннях, які він сам і виписав”.
“Реєстрація після 13:45, внесення змін в порядок виборів з голосу, реєстрація осіб-кандидатів без паспортів, пошкоджені бюлетні, пакетне голосування, робоча група без паспортів, не підписаний протокол лічильної комісії, відсутність затвердженого порядку денного і ще багато цікавого”, – у свою чергу відзначив представник ВГО “Асоціація адвокатів України” Олексій Шевчук.
Відомий правник також наголосив, що порушення під час виборів стануть предметом не лише судового позову, а й заяви про вчинення кримінального правопорушення директором ДБР. “Хто ж це підробляє бюлетні, інформацію на сайті та ручні відомості?”, – підкреслив адвокат.
Олена Мельник, Резонанс