Пологи при свічках, у ванні чи з духовною акушеркою, яка допомагатиме породіллі шоколадом, термальною водою та кавуном.
Пологи при свічках, у ванні чи з духовною акушеркою, яка допомагатиме породіллі шоколадом, термальною водою та кавуном? Я зараз не жартую. Це нові тенденції народження дітей в Україні.
Замість пологового будинку – вдома! Хоча це незаконно, у гонитві за ілюзорним комфортом жінки йдуть на цю авантюру. У Рівному такі пологи закінчилися смертю. Чи покарають когось за це? Галина Якушко – питала.
Народи сама. Чому в Україні стають популярними домашні пологи? І що це: данина моді чи недовіра до лікарень?
Це є пологи, вони не завжди передбачувані.
Ми поспілкуємося і з лікарями, і з тими хто народжував удома!
Та приводом до цього матеріалу стала історія – трагічна. У Рівному жінка померла після домашніх пологів через сильну кровотечу. Доросла жінка, яка вже мала дитину, чомусь вирішила народжувати не в лікарні, а вдома з чоловіком, сестрою та духовною наставницю. І коли почалися ускладнення, швидку викликали надто пізно. Дитину – врятували, а от матір – ні.
Світлана Муравська, головна лікарка Рівненського пологового будинку:
У жінки після пологів розвинулась масивна акушерська кровотеча і вона втратила, я би сказала, практично всю свою кров.
У жінки була анемія, і їй не можна було народжувати не в лікарні. То чому рівнянка зважилася на такий ризик? За словами лікарів, вона вірила в альтернативну медицину і пологи, ймовірно, приймала відома в Києві духовна наставниця – Джаміля.
Світлана Муравська, головна лікарка Рівненського пологового будинку:
Це людина без медичної освіти, яка ніби супроводжувала дані пологи. Ця духовна акушерка приїхала швидкою допомогою так само з жінкою. Вона мала такий мусульманський, я би сказала, одяг.
В інтернеті Джаміля відкрито рекламує свої послуги. Займається кровопусканням та пологами. Свого обличчя не показує. Записатися на прийом – непросто: у повідомленнях відповідають помічники. Ми ще повернемося до цієї історії. Наша кореспондентка у Рівному знайшла свідка!
А зараз про те, хто ж взагалі такі духовні наставниці для породіль? Їх ще називають доулами. І чи мають право вони – приймати пологи?
Марина Шимкова, доула:
Багато доул користують арбузом для того, щоб робити масаж.
Термальна вода, шоколад та навіть вогники. Цим користується доула Марина. Вона має спеціальний сертифікат і працює тільки в команді з лікарями та акушерами. Під час пологів її завдання морально підтримувати жінку: тримати її за руку, заспокоювати, робити знеболювальний масаж і навіть гіпнотизувати.
Але в жодному разі не приймати пологи! І тим більше вдома. Хоча такі пропозиції пані Марина отримує регулярно. І звісно, відмовляє. Бо це – злочин!
Вони працюють в команді, і медичні жодні втручання, рекомендації не надають.
Чому ж тоді багато жінок хочуть народжувати вдома? По-перше, це модно. В інтернеті є багато відео успішних пологів різних блогерок, наприклад, у воді, у басейні чи у ванні. По-друге, жінки бояться так званого акушерського насильства. Яке часто плутають зі звичайною лікарською заклопотаністю.
Марина Шимкова, доула:
На наших лікарів на них теж лежить не тільки велика відповідальність, але і так як вони працюють дуже часто на виснаження іноді немає часу відповісти на мільйон запитань.
Насправді домашні пологи в Україні поза законом. Але довести вину домашніх акушерів, у разі щось піде не так – украй складно.
Для того, щоб притягнути акушерку до відповідальності, потрібно все ж таки зрозуміти: ця акушерка надавала меддопомогу чи ця акушерка сприяла отримала гроші за то, що вона організувала ці пологи і саме в домашніх умовах.
***
У мене 5 дітей, перший хлопчик Єремій, йому скоро буде 10, дівчинка Весна, дівчинка Меліса, хлопчик Єлисей і ще одна дівчинка Хлоя.
Вікторія – мама зі стажем. Дітей вона народжувала і в державних, і в приватних пологових, і вдома.
Вікторія Михайлова, мама:
Першу дитину Єремія я народила вдома тоді в нас з чоловіком були такі переконання і нам здавалося що в пологовому неможливо народити природно без втручань. У той час нас не дуже бентежило що приймати пологи вдома це незаконно зараз, наприклад такий момент є, і це мене турбує.
Жінка розповідає: тоді вони з чоловіком жили не в цій затишній оселі. А значно в гірших умовах, навіть без гарячої води.
Утім Вікторія каже: якби не нюанс із законністю, вона знову народжувала б удома, а не в лікарні.
Вікторія Михайлова, мама:
Просто така трохи суматоха навколо відбувається, от вдома цього немає, вдома все спокійно, ніяких ламп, ніякої там біганини, для пологів важливі три умови: тиша, темрява і тепло. Немає взагалі ніякої апаратури, тут немає ніяких інструментів, тут немає яскравого світла, якщо ми йдемо в пологи то, звісно, світло ми вимикаємо, і ми притримуємося трьох Т – це темно тепло та тихо.
Свічки, люстри та навіть ванна. Якщо дуже кортить народити “як вдома”, то ось тут, у київському пологовому, створили весь необхідний антураж. Сюди можна брати й чоловіка, і родичів, і доулу чи одразу всіх. І народжувати із цілою групою підтримки. Та головне, що все під наглядом лікарів.
Світлана Рудченко, керівниця програми “Домашні пологи” Київського пологового будинку №5:
Вони хочуть просто, щоб їх не чіпали, бо пологи – це природний процес і щоб ніхто не заважав, і не спішив.
З яким комфортом народжувати – вибирати жінці. Але не варто забувати, що пологи це завжди ризик. І ще сто років тому, саме це було головною причиною жіночої смертності. Навіть зараз кожні десяті пологи – екстрені. І навіть бездоганні аналізи та чудове самопочуття під час вагітності не запорука того, що найважливіший день мине легко.
Владислав Берестовий, акушер-гінеколог Київського пологового будинку №5:
Саме грізне в акушерстві – це є кровотеча. У нас є небагато часу, щоб з цим справитися із послідуючим переливанням крові, послідуючим інфузією препаратів. це як оркестр, де вся бригада – анастезіологи і педіатри – надають допомогу одному пацієнту, бо час йде на хвилини.
***
І такого “оркестру” в Рівному не було. Лікарям забракло часу, щоб урятувати породіллю. Чому ж швидку викликати так пізно? Моя колега Сніжана Сидорук поїхала туди, де все сталося. Там її зустрів ось цей чоловік на позашляховику. Свого імені та ролі в ситуації не назвав, спілкувався вкрай емоційно.
– Идите в больницу и ее спросите, че она в реанимации умерла за час. На столе, кровью истекла. – Ну нам сказали, що її пізно привезли…- Какое пизно. Я сам знаю и видел, что ее взяли, она живая нормальная была и говорила еще…
Виявилося, що в батька новонародженої дитини є інша сім’я. І немовля через тиждень після трагедії та розголосу, забрали родичі.
Домашні пологи це дуже ризикована справа. А в Україні й поготів. Бо в нас бракує і реанімобілів, і навіть лікарень – аби доїхати швидко! Тож чи виправдовує цей домашній комфорт – ту небезпеку, на яку жінки наражають і себе, і дитину?