Чи підуть виплати для чиновників і силовиків на фінансування армії та освіти

Чи підуть виплати для чиновників і силовиків на фінансування армії та освіти

За офіційними даними Мінсоцполітики, Україна витратила на спецпенсії майже 88 мільярдів гривень за дев’ять місяців 2024 року, і до кінця року ця сума може зрости до 120 мільярдів.

Поки ми втрачаємо території, а українці віддають останні кошти на ЗСУ, судді, прокурори, силовики та чиновники шикують, отримуючи захмарні пенсії та зарплати. Чи можливо урівняти пенсійні виплати для всіх категорій громадян та скоротити витрати на чиновників, розбиралися журналісти.

Прибравши спецпенсії можна зекономити сотні мільярдів гривень на рік

Саме так вважає адвокат Ростислав Кравець.

«Спецпенсії, чи пенсії, які мають дуже великий розмір є невиправданими на сьогодні. Об’єктивно великі пенсії нараховують держслужбовцями, які отримують невеликі зарплати. Це є винагородою за належне виконання своїх обов’язків протягом життя. Однак в Україні з 2017 року, після внесення змін у Конституцію, з’явився певний перекіс. Тобто окрім великих пенсій, судді отримали захмарні, абсолютно невиправдані заробітні плати. Все це призвело до того, що фактично, суддя перебуваючи на посаді, отримуючи велику зарплату та право на велику пенсію, фактично перестав бути незалежним. Тобто він повністю залежить від держави. В решті решт це призвело до значних витрат держбюджету для пенсіонерів», — каже адвокат.

За його словами, сьогодні існує досить розвинена практика Європейського суду з прав людини, яка чітко встановлює, що на час будь-яких економічних катаклізмів або скрути в державі, вона має право зменшити всі ці соцгарантії держслужбовцям, включаючи в тому числі пенсії.

«Відновити все це можливо лише після того, як економіка стабілізується. На жаль, тільки зараз парламент звернув на це увагу», — підкреслює адвокат.

Адже це не вдарить по тим пенсіонерам, які за час роботи отримували великі зарплати і мають власне житло та інші соцгарантії. Питання зменшення спецпенсій зараз йде на рівні з питанням виживання держави, бо грошей не вистачає. Тому зменшення спецпенсій та захмарних зарплат з погляду Європейського суду з прав людини є законним та обґрунтованим. Тим паче що багато органів не виконують свою роботу належним чином.

«Тож не бачу проблеми, що спецпенсії для прокурорів, суддів та силовиків будуть приведені більш менш в адекватний стан через скрутний стан держбюджету та неможливості його виконання. Таким чином можна буде зекономити сотні мільярдів гривень на рік, які можна направити на ЗСУ та підтримку держави. Наприклад, спрямувати кошти на освітній сектор. Адже не розумію, що такого зробила для держави людина, яка отримує пенсію або зарплату в 400 — 500 тисяч гривень на місяць. Це абсолютно неадекватно рівню доходів в Україні та не є вкрай необхідним для підтримання цієї людини. Тобто спецпенсії з 400 тисяч грн можна зменшити до 50 тисяч грн. Пенсіонер зможе прожити на цю суму. Адже він має житло, при цьому ніхто не забороняє цій людині йти викладати або займатися підприємницькою діяльністю. Якщо взяти нещодавно обрану суддю Конституційного суду, то вона швидко пішла у відставку. Тобто вона буде отримувати одночасно зарплату судді КСУ і пенсію, як суддя. Це питання треба регулювати. Адже чому у нас один суддя Конституційного суду за ту ж саму роботу отримує 300 тисяч грн, а інший суддя цього ж суду, якого вчора призначили за ту ж саму роботу отримає 600 тисяч на місяць. То де соціальна справедливість?», — зазначає адвокат.

З ним погоджується експерт з економічних та політичних питань Ю. Гаврилечко. За його словами, Україна є єдиною європейською країною, де зарплата суддів в десятки разів перевищує мінімальну зарплату.

«Якщо Україна йде до ЄС, то має знизити зарплати суддям у десятки разів, як в Європі», — підкреслює експерт.

Своєю чергою військові, зазначають, що під час війни, на фронті не вистачає амуніцій, зброї, та дронів. Також захисники зізнаються, що є проблеми з виплатами від держави сім’ям загиблих, а також з отриманням лікування чи протезуванням. Тому мільярди мають йти не в кишеню силовиків або суддів чи чиновників, а на ЗСУ.

Захмарні пенсії та зарплати не захистять від корупції

Після підвищення податків вчителям кидають кісту у вигляді додаткової 1000 грн на місяць. Тим часом за офіційними даними, середня зарплата керівництва Нацкомісії у сфері регулювання енергетики і компослуг — понад 288 тисяч гривень, Нацагентства з питань запобігання корупції — 254 тисячі, Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку — 236 тисяч, Міністерства культури і стратегічних комунікацій — 215 тисяч, Рахункової палати — 205 тисяч гривень.

При цьому влада бідкається про діру у пенсійному фонді та відсутність коштів і саме так виправдовує підвищення податків для українців.

Тобто на пенсії для прокурорів — інвалідів кошти є, а для всіх інших пенсії на три роки будуть заморожені.

На думку експертів, високі зарплати або пенсій суддів чи прокурорів не захищають від корупції.

«Ми це побачили на прикладі зі скандалами з інвалідністю прокурорів або з головою Верховного суду Князєвим. Тому великі зарплати і пенсії не є запобіжниками від корупції. Це питання треба раз і назавжди врегулювати. Адже не можуть бути таких колосальних максимальних розривів між зарплатами, які виплачує держава та мінімальними пенсіями. Тобто склалася ситуація, коли людина має 40 років стажу та отримує пенсію 4000 тисячі гривень, а інша людина має 20 років трудового стажу та отримує пенсію 300 тисяч гривень. Тож де соціальна справедливість? Такого немає в жодній цивілізованій країні», — підкреслює Р. Кравець

Про яку соціальну справедливість може йти мова, якщо за даними Центру Разумкова, 44% змушені знижувати витрати на їжу, намагаючись вибрати найдешевше.

Ці дані показують, наскільки важке життя у багатьох українців.

З початку повномасштабної війни збільшилася кількість тих, хто не може звести кінці з кінцями. Якщо в 2021 році 9% українців відповіли, що у них не вистачає грошей навіть на необхідні харчі, то у вересні 2024 року таких вже — 12%. Тобта цифра зростає (від 6% до 9%).

Рука кремля чи зовнішнє управління

За словами Р. Кравця, такий перекіс у пенсіях та зарплатах вийшов завдяки іноземним партнерам України.

«Це потрібно врегульовувати не з точки зору інтересів іноземних партнерів, а з точки зору інтересів держави», — резюмує Р. Кравець.

Експерти з соціальних питань наголошують, що влада має думати не про власні кишені, та не догоджати гранітоїдам, чи іноземним агентам і не працювати на руку ворогові, а піклуватися про національну безпеку. Адже те, що зараз відбувається в країні схоже на диверсії під час війни, для того, щоб Україна її програла.

Наразі, після суспільного невдоволення та розголосу у Кабміні та Раді хочуть провести реформу й урівняти виплати для всіх українців.

«Є оновлений текст меморандуму уряду з МВФ. Зокрема, Міжнародний валютний фонд зобов’язав уряд внести ряд змін до пенсійного законодавства. Там є і позитивні вимоги, що всі повинні отримувати пенсію згідно з єдиними правилами, принципами та формулою. Не повинно бути ніяких спеціальних пенсій», — зазначає експерт з соціальних питань Андрій Павловський.

На думку правозахисників, суспільство має дотиснути владу, щоб кошти зі спецпенсій та зарплат йшли не в кишеню чиновникам та силовикам, а на фронт і соціальні виплати бюджетникам та пенсіонерам.

Джерело: i-ua.tv

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка