Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомила про завершення досудового розслідування у справі колишнього народного депутата Максима Микитася, його помічника у ВР Андрія Якусевича та ще чотирьох осіб: директора підконтрольної компанії, трьох колишніх і чинних військовослужбовців старшого та вищого офіцерського складу. Їх підозрюють у заволодінні понад 312 млн грн коштів Міністерства оборони, за які мали побудувати склади для боєприпасів.
Про це повідомило НАБУ, пише АНТИРЕЙД.
«Це рішення було вимушеним та прийнятим прокурором після відмови суду у продовженні строку досудового розслідування. Зокрема, у вказаному кримінальному провадженні, використано лише 3 місяці строків слідства з 12 встановлених КПК України для розслідування проваджень вказаної категорії», – пояснюють у САП.
Як наслідок, сторона обвинувачення не змогла провести всі слідчі та процесуальні дії, які вважала за потрібне, для доведення своєї позиції при розгляді справи судом по суті.
Нагадаємо: підозру було вручено Максиму Микитасю у жовтні 2023 року, а 6 листопада ВАКС призначив йому домашний арешт.
У чому суть справи? Як встановило слідство, у 2018 році Міноборони уклало з підконтрольними Микитасю компаніями контракти на будівництво до 2021 року захищених складів для зберігання ракет і боєприпасів ЗСУ на загальну суму орієнтовно 3 млрд грн. Згідно із законом, Міноборони могло сплатити аванс у сумі лише 30% від річного обсягу робіт. Але «нардеп та його помічник шляхом залучення службових осіб вищого та старшого офіцерського складу ЗСУ забезпечили прийняття змін до постанов КМУ, які дозволяли перерахування авансу на будівництво в розмірі 80% від загальної вартості контрактів».
У результаті протягом листопада – грудня 2018 року на рахунки підконтрольного депутату товариства Міноборони перерахувало понад 312 млн грн. Втім будівництво об’єкта бізнесмени фактично не розпочали, а отримані кошти вивели на рахунки інших підконтрольних компаній.
У чому була суть замовлення? 136 сховищ для боєприпасів у трьох військових частинах вирішили збудувати після низки пожеж на арсеналах. Будівництво усіх споруд мали здійснювати компанії із корпорації «Укрбуд». Один підряд на 1,95 млрд грн отримало ТОВ «БК «Укрбудмонтаж», ще два – на 2,3 млрд грн – ТОВ «Північно-український будівельний альянс». Перша компанія тоді була записана на дружину Максима Микитася, друга – на Андрія Якусевича. Обидві фірми входили до корпорації «Укрбуд».
У чому ще підозрювали Микитася? Це не перша справа проти екснардепа. 18 жовтня 2022 року Максима Микитася затримали за спробу підкупу міського голови Дніпра Бориса Філатова в розмірі 22 млн євро. Заяву написав сам Борис Філатов.
Також на початку жовтня 2019 року Національне антикорупційне бюро вручило Максиму Микитасю підозру в заволодінні майном Нацгвардії на суму приблизно 82 млн грн. Слідство встановило, що колишній голова «Укрбуду» організував корупційну схему для заволодіння нерухомістю Нацгвардії.
У ході досудового розслідування детективи з’ясували, що колишній командувач Нацгвардії Юрій Аллєров привласнив $125 000 готівки: $100 000 він залишив собі, а $25 000 віддав заступнику начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ.
Чому це важливо? Державна корпорація «Укрбуд», яка об’єднує понад сотню державних і приватних компаній, була одним з лідерів будівельного ринку України. Вона працювала в Чорнобилі, зводила будинки в Києві, будувала інфраструктуру (зокрема, Шулявський міст), а також мала один закордонний проєкт – житловий будинок у Чехії.
Скандали навколо житлових комплексів стали приводом для затримання Максима Микитася детективами НАБУ.
У 2020 році 23 об’єкти ЖК «Укрбуду» передані «Київміськбуду».
Що далі? За словами старшого партнера адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислава Кравця, тепер є два варіанти розвитку подій. Найімовірніше, справу закриють у зв’язку з браком доказів. Або ж передадуть до суду, але без вагомих доказів це майже не має сенсу. «Справи по Микитасю тривають декілька років. За цей час можна було знайти докази. Але слідство досі тягнеться», – каже він.