Нині чоловіки, які мають трьох і більше дітей, можуть скористатися правом на відстрочку від військової служби. Та скоро буде ще одна умова.
У середині травня, коли набуде чинності новий закон про мобілізацію, за несплату аліментів хоча б за одну дитину понад три місяці багатодітні батьки-боржники втрачатимуть право на відстрочку. У Міністерстві юстиції оцінюють цей потенційний мобілізаційний ресурс у 20 тисяч осіб. Адже на березень цього року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебувало 520 тисяч документів про стягнення аліментів. Тобто в Україні сотні тисяч неплатників аліментів! Про це повідомляє адвокат Ростислав Кравець.
За словами заступника міністра юстиції Андрія Гайченка, мобілізація для такої категорії в жодному разі не має бути покаранням. Бо військова служба — це обов’язок, як і батьківська відповідальність утримувати своїх дітей. На його думку, є категорія чоловіків, які б хотіли сплачувати аліменти, але не можуть знайти роботу. В ЗСУ досить високі зарплати, тому мобілізація буде дієвим механізмом, що даватиме можливість таким чоловікам швидко погасити борги і фінансово забезпечити своїх дітей.
— У новому законі про мобілізацію, як і раніше, прописано відстрочку для багатодітних батьків, але є й санкції за несплату аліментів, — коментує Олеся Гродовська, правознавиця. — Тому після 18 травня, як тільки він вступить у дію, всі військовозобов’язані батьки трьох і більше дітей повинні будуть протягом 60 днів з’явитися до ТЦК та СП для уточнення військово-облікових даних. Вони мають довести право на відстрочку поданням відповідних документів про наявність на утриманні трьох та більше неповнолітніх дітей. А ті, хто повинен сплачувати аліменти, мають подати ще й довідку про відсутність заборгованості. Якщо ж з’ясується, що особа понад три місяці не сплачувала аліментів, вона автоматично втрачає право на відстрочку і може бути призвана на службу. Причому ця норма діятиме навіть тоді, коли аліменти буде не сплачено хоча б на одну дитину. Така вимога стосуватиметься не тільки військовозобов’язаних чоловіків, а й жінок з медичною та фармацевтичною освітою. На основі цих документів ТЦК буде ухвалювати рішення щодо права на відстрочку. Боржники з аліментів зможуть знову дістати відстрочку в разі погашення заборгованості. Якщо ж борг залишиться, їх мобілізують.
— Зауважу, що така практика є й тепер, хоча вона не була узаконена, — додає юристка Наталя Гнатик. — Багатодітним батькам, котрі мали заборгованість з виплати аліментів хоча б за один місяць, ТЦК та СП вручали мобілізаційні повістки і відправляли служити. Пояснювали це тим, що якщо особа не сплачує аліментів, то вона, власне кажучи, не утримує дітей віком до 18 років, а отже, втрачає право на відстрочку. Отож багатодітні батьки, щоб не потрапити до війська, старалися не накопичувати заборгованості з аліментів. Одні поспіхом шукали додаткові заробітки, інші позичали гроші в родичів, друзів та знайомих, а дехто навіть кредити оформлював, аби довести, що він справді дбає про дітей.
— А якщо до того, як спливуть три місяці, батько не встиг погасити всю заборгованість з аліментів, недоплатив, скажімо, кілька сотень гривень, то його теж мобілізують?
● Н. Гнатик:
— Ні. Бо на кожну дитину законом встановлено мінімальні розміри аліментів, які обов’язково повинен сплатити батько. Наприклад, для малюка віком до шести років ця сума на місяць становить 2563 гривні, а на три місяці — 7689 гривень. Якщо він недоплатив 6000 гривень на дитину, то це не буде автоматично вважатися заборгованістю за три місяці, і йому продовжать відстрочку
— А звідки ТЦК та СП знатимуть про заборгованість з виплати аліментів?
● Н. Гнатик:
— Коли багатодітному батькові приходить повістка на уточнення облікових даних, то він повинен надати в ТЦК та СП свідоцтва про шлюб та народження дітей. Якщо всі ці документи є, проблем з наданням відстрочки від мобілізації не виникне. А от тим батькам, котрі розлучені, мають дітей від різних жінок або перебувають у неофіційному шлюбі, треба довести, що на їхньому утриманні дійсно перебувають троє і більше дітей. Для цього вони повинні подати довідку з виконавчої служби про наявність або відсутність заборгованості з виплати аліментів. Крім того, співробітники ТЦК можуть надіслати запит у ДРАЦС і в державний реєстр боржників та виконавчих проваджень.
Зауважу, що право на відстрочку від мобілізації діє доти, доки особа не отримала статусу військовослужбовця. А згідно із законодавством військова служба починається з моменту відправки у військову частину. Якщо до цього часу боржник приніс довідку про те, що сплатив усю заборгованість, то його не мають права мобілізувати.
— Чи будуть мобілізовувати осіб, котрі притягнуті до кримінальної відповідальності за несплату аліментів і не погасили борги?
● Н. Гнатик:
— Кримінальну відповідальність за таке правопорушення передбачено статтею 164 ККУ, яка встановлює покарання — обмеження волі або громадські роботи. Це не тяжкий чи особливо тяжкий злочин. Тож мобілізація цілком можлива. Новий закон передбачає, що можуть бути мобілізовані навіть ті, хто були засуджені за тяжкі чи особливо тяжкі злочини.
— Яким чином будуть стягувати заборгованість з аліментів із мобілізованих осіб?
● О. Гродовська:
— Дружина чи чоловік подають заяву в державну виконавчу службу, в якій вказують, що боржник мобілізований, і зазначають номер військової частини, де він служить. Якщо ж не знають номера військової частини, то державний виконавець надсилає документи до Міноборони, а звідти їх скеровують у бухгалтерію військової частини, яка стягуватиме аліменти з усіх видів постійного грошового забезпечення.
— А якщо багатодітний батько, злісний неплатник аліментів, під час служби заробив достатньо коштів і погасив борг, то його можуть демобілізувати?
● Н. Гнатик:
— Так, тоді в нього виникає право на звільнення зі служби як багатодітного батька. Він може подати на ім’я командира частини відповідний рапорт, який за законом розглядається протягом 30 днів. Якщо ж після демобілізації чоловік знову ухиляється від сплати аліментів, його можуть повторно призвати на службу.
— Чи спрацюють нові норми закону на практиці? Що прогнозуєте?
— Вважаю цілком справедливою таку норму закону для недобросовісних батьків, які мають можливість служити за станом здоров’я, але не поспішають сплачувати аліменти на дітей, — каже Роман Лихачов, юрист громадської приймальні Української Гельсінської спілки. — Це буде для них додатковою мотивацією подбати про своїх дітей. І це вже почало працювати. Ще закон не вступив у дію, а чоловіки стали активніше погашати заборгованість. Це чітко проглядається по тих справах, які перебувають у нас на супроводі.
— Залучення до війська боржників по аліментах кардинально не вплине на хід мобілізації та поліпшення обороноздатності країни, — зазначає адвокат Ростислав Кравець. — Вважаю, що 20 тисяч осіб мобілізаційного резерву, про які заявляє Мін’юст, завищена цифра. Ймовірно, новим законом наша влада намагається відвернути увагу від більшої кількості мобілізаційного ресурсу — десятків, а то й сотень тисяч державних службовців, які не задіяні в роботі об’єктів критичної інфраструктури, помічників народних депутатів та інших категорій.
Джерело: expres.online