В Україні ухвалили зміни для швидшого арешту представників Феміди

Вища рада правосуддя внесла до свого регламенту зміни, що стосуються надання згоди на затримання судді, утримання його під вартою чи арештом. Та чи варто очікувати швидких арештів?

Про це пише газета “Експрес”.

Відтепер подання про надання згоди на затримання судді, утримання його під вартою чи арештом Вища рада правосуддя розглядатиме не пізніше як через п’ять днів від дня його отримання. А подання стосовно судді, затриманого під час або відразу ж після скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину, розглядатимуть одразу після надходження документа в межах строків, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України.

“Подання Генеральної прокуратури, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про надання згоди на обрання запобіжного заходу, пов’язаного з обмеженням волі, Рада розглядатиме негайно”, – зауважив Ігор Бенедисюк, голова Вищої ради правосуддя.

– Чи справді тепер українці побачать швидкі арешти горе-суддів?

– Я вважаю, що ці зміни прийнято тільки для того, щоб зняти соціальну напругу в суспільстві, – переконаний Ростислав Кравець, старший партнер однієї з адвокатських компаній. – Подання щодо притягнення суддів до відповідальності (тобто позбавлення їх недоторканності) будуть розглядати нібито негайно, однак насправді терміни, застережені в документі, досить розмиті. Тому це ні до чого не приведе. Затримання та арешт можуть бути проведені і через день-два, і через місяць чи навіть рік. І реально ніхто не змусить Вищу раду правосуддя зробити це швидше.

Такі “зміни” зроблено для тих, хто приходив під стіни Вищої ради юстиції, вимагаючи змін. Дотепер – до проведення судової реформи – таку згоду на зняття із суддів недоторканності давала Верховна Рада. Однак насправді ніхто не розглядав таких питань, це була внутрішня прерогатива Вищої ради юстиції з дискреційними повноваженнями парламенту.

– Яким чином можна уникати виконання написаного?

– Візьмімо, для прикладу, досудове розслідування щодо члена тієї ж Вищої ради правосуддя Павла Гречківського. Його підозрюють у скоєнні злочину, однак Рада вважає, що, доки немає рішення суду, особа не винна. Тобто щодо своїх суддів вони й далі можуть не приймати ніяких рішень. Не будуть розглядати питання, відкладатимуть. Якщо у громадських діячів буде час зайти й поскандувати, то питання можуть розглянути, якщо ні – то цим ніхто не займатиметься.

– Чи щось змінить та обставина, що тепер подання про надання згоди на затримання судді, утримання його під вартою чи арештом Вища рада правосуддя буде розглядати не пізніше, ніж через п’ять днів від дня його отримання?

– Дотепер після прийняття рішення Вищої ради правосуддя її представники повинні були наступного дня надати повний текст рішення. Однак цього не було. Тому всі ці строки, які вони встановили, суто декларативні. Якщо на засіданні не буде потрібного складу Вищої ради правосуддя, то ніхто за цим рішенням не зможе притягти суддю до відповідальності. Тобто як були можливі маніпуляції, так залишилися. Зміни до регламенту зроблено для окозамилювання громадськості.

Світлана ОЛІЙНИК, газета ЕКСПРЕС

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка