БП ВС не стала вмешиваться в спор о неприкосновенности ВККС, защитив или членов комиссии, или репутацию КАС

Очевидно, судьи Кассационного административного суда перешли границу дозволенного, когда запретили членам Высшей квалификационной комиссии судей уклоняться от исполнения своих обязанностей, хотя, по сути, обязали их работать. Еще очевидным является то, что доказать совершение грубой ошибки почти невозможно. 

Втручатися й не вагатися

Напевне, на тлі зміни влади та початку роботи нового парламенту вже встигла підзабутися дивна ухвала КАС від 30.05.2019 у справі №9901/292/19. Нею судді заборонили 8 членам ВККС не призначати співбесід у рамках проведення кваліфікаційного оцінювання. Така карколомна комбінація з натяжкою підійшла під опис забезпечення позову, та ні з того, ні з сього перекреслила позицію Окружного адміністративного суду м.Києва, який мав розглянути низку позовів щодо самовільного зайняття окремими членами комісії своїх крісел.

Таким чином, за словами Ігоря Штульмана, який якраз-таки ініціював розгляд в ОАСК питання наявності повноважень у членів ВККС, «адміністративники» касаційної інстанції втрутились у дискреційні повноваження ВККС. Як стверджував на засіданні його представник у суді Ростислав Кравець, те, що вищі інстанції втручаються у справи нижчих, тягне за собою, поміж іншим і порушення міжнародних норм.

Незважаючи на це сама ухвала, яку, забігаючи наперед, так і не вдалось оскаржити, пішла врозріз не лише з ними, а й вийшла за рамки провадження.

Не минуло й двох тижнів, як судді КАС змінили свою думку та вирішили, що повноваження ВККС стосовно кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді є дискреційними. Отже, жоден інший суб’єкт чи орган, у тому числі й суд, не може втручатись у компетенцію суб’єкта владних повноважень.

Як і передбачалося, в ініціатора звернення до КАС претензії до членів комісії вже відпали. Тільки ухвала, яка «прикувала» тих, хто ще не покинув ВККС, до їхніх крісел, слугує для них певною гарантієфю від судового контролю.

Персони нон ґрата

Саме тому І.Штульман і оскаржив те рішення до Великої палати Верховного Суду. Адже комісія, якій він не довіряє, розглядає питання про його переведення з Вищого адміністративного суду, а ухвала блокує розгляд проваджень в ОАСК і, ймовірно, спровокувала обшуки в цій установі. До того ж вона торкається всіх членів ВККС, тому кожен суддя, який має претензії до комісії, може ту ухвалу оскаржувати.

Мабуть, усі, крім І.Штульмана, адже ВП ВС йому цього не дозволила, хоча на початку провадження не мала нічого проти, оскільки прийняла його апеляційну скаргу.

Проте людина, яка поскаржилася на бездіяльність членів ВККС, вирішила продовжити стадію клопотань у процесі та заявити свою позицію щодо закриття провадження. Майже дві години перебування в нарадчій кімнаті — і судді вирішили задовольнити прохання, тим самим залишивши в силі і ухвалу КАС, і повноваження окремих членів ВККС. Тільки от скаржнику, мабуть, не хотілося ні того, ні іншого. Адже, хоча ВП ВС і реалізувала його право на звернення до суду, воно нічого не дало.

Прикметно, що дії суддів КАС наразі перебувають на стадії оскарження у Вищій раді правосуддя, правда, не за зверненням І.Штульмана. Можливо, цим заявникам пощастить більше.

Утім, імовірно, що ВП ВС вирішила умити руки та не втручатись у цей спір. Тим більше що серед невідкладних президентських ініціатив є й повне «перезавантаження» складу комісії. Якщо ця ініціатива реалізується, то зникнуть і підстави для подальших суперечок щодо повноважень окремих членів ВККС. Як кажуть, немає людини — немає й спору.

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»

Kravec RostislavРостислав КРАВЕЦЬ,
адвокат, представник апелянта у Верховному Суді:

— Ухвала стосувалася зобов’язання всіх членів ВККС виконувати свої повноваження, без конкретизації, які саме. Крім того, це фактичне та безапеляційне визнання повноважень 8 членів комісії.

Ухвала прямо суперечить вимогам ст.151 Кодексу адміністративного судочинства, яка забороняє забезпечувати позов установленням обов’язку відповідача вчинити певні дії.

На мій погляд, судді Великої палати, закриваючи провадження у справі, просто вирішили врятувати своїх колег із КАС.

Анна, Лындина, Закон и Бизнес

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка