“Райські документи”: навіщо українському президенту офшори?

За даними нового журналістського розслідування, сліпий траст Петра Порошенка міг бути створеним не для продажу Roshen, а задля зменшення податків. В Україні та в офшорних зонах їхні розміри відрізняються у десятки разів.

Пізно ввечері в неділю, 5 листопада, чотириста журналістів в 67-ми країнах одночасно опублікували нові дані секретних документів про фінанси, податкові лазівки та бізнесові контакти понад 12 політичних діячів та відомих осіб із півсотні держав світу. Розслідування під загальною назвою “Райські документи” містить дані держреєстрів півтора десятка екзотичних островів, де реєструють офшорні компанії. Фігурує там і ім’я українського президента Петра Порошенка та його кондитерського бізнесу Roshen, йдеться в матеріалах Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP та “Слідства-Інфо”, що є партнерами загального розслідування.  

Податки чи продаж?

Раніше компанії українського президента вже згадувалиcя в аналогічному розслідуванні “Панамські документи“. В 2016 році  стало відомо, що вже перебуваючи на посаді глави держави він відкрив офшорну компанію на Британських Віргінських островах. За його поясненням, це було зроблено для того, щоб передати кондитерську компанію Roshen в сліпий траст у найбільшому інвестиційному банку світу Rothschild bank, який напряму не працює з українськими активами. Нагадаємо, що ще перед президентськими виборами в 2014 році президент пообіцяв продати активи Roshen.

Проте з “Райських документів” випливає, що метою створення офшору могла бути мінімізація податків. “Для отримання доступу до міжнародних ринків, ми збираємося збудувати нову холдингову компанію групи у Люксембурзі. Під ним буде голландський суб-холдинг, який володітиме всіма оперуючими компаніями. З податковими цілями над люксембурзькою компанією буде кіпрська фірма. Вона буде володіти офшорною компанією – ми надаємо перевагу БВО, але Острів Мен також може підійти”, – йдеться в листі юридичної фірми Avellum, яка представляє інтереси українського президента, фірмі Appleby з острову Мен. В листі також зазначено, що якщо інвестор запропонує хорошу ціну, то можливий і продаж акцій.

http://p.dw.com/p/2n8lb

Офшори, “сірі” зарплати та прихована вілла: корупційні скандали Порошенка (06.11.2017)

Юристи президента Порошенка заперечують те, що компанія створювалась для мінімізації сплати податків. “Ми наголошуємо, що міжнародна холдингова структура, розроблена для здійснення операції з продажу корпорації Roshen, повинна була забезпечити уникнення подвійного оподаткування з метою того, щоб усі податки повною мірою було сплачено саме в Україні, а не за кордоном. У разі продажу корпорації Roshen усі кошти були би перераховані кінцевому власнику в Україну, задекларовані та з них було би сплачено усі податки”, – йдеться в офіційній заяві Avellum. В адміністрації президента України DW заявили, що не мають відношення до цих справ.

Кодитерська компанія президента є однією з провідних у своїй галузі, тож ідеться про великі суми податків: у Roshen DW повідомили, що в 2016 році корпорація сплатила в державний бюджет податків на 1,55 мільярда гривень, а за 10 місяців поточного року – 1,21 мільярда гривень. Керівник Roshen В’ячеслав Москалевський у коментарі DW особливо наголосив, що 95 відсотків усіх податків корпорація сплачує саме в Україні, а решту – в Угорщині, Польщі, Литві і Росії. “У Нідерландах зареєстрована компанія, на яку передали акції нинішнього президента України. Кондитерською корпорацією Roshen керує холдинг, зареєстрований в Україні – “Центрально-європейська кондитерська компанія”, де акціонерами є я, вищий менеджмент компанії. А далі кожен акціонер вільний свої пакети акцій вкладати туди куди вважає за потрібне”, – розповів В’ячеслав Москалевський.

Ціна питання

Юристи пояснюють, що рівень податків в Україні та в офшорних зонах відрізняється у десятки раз. “В деяких країнах податки значно менші, ніж в Україні. В офшорних зонах можна сплачувати податок на прибуток у розмірі 5 відсотків, або податок з обороту в 2 відсотка, тоді як в Україні загальна сума податків може становити близько 60 відсотків. Варто зазначити, що йдеться про весь холдінг, куди входить не тільки Roshen, а і автомобільний бізнес президента, завод “Ленінська кузня”, тож в Україні недоплачена значна кількість податків”, – прокоментував DW старший партнер адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.

Існує багато варіантів, за допомогою яких офшорна компанія може мінімізувати податки. “Офшорна компанія може використовуватись при здійсненні експортних та імпортних операцій – бути посередником, який позбавляє від сплати податків, оскільки доходи отримуються в іншій країні. Крім того, вона може бути власником прав інтелектуальної власності та отримувати доходи у вигляді роялті й використовувати податкові переваги офшорної юрисдикції”,- пояснює керуюча партнерка адвокатського об’єднання “СК ГРУП” у Києві Марія Аксаітова. 

Крім того податкові режими окремих країн передбачають нульову ставку податку на повернення доходів. “При виплаті дивідендів, приміром, від компанії-резидента Кіпру на користь офшорної компанії, податок на репатріацію не стягується. А оскільки в офшорі оподаткування відсутнє, зазначений вид пасивних доходів взагалі не оподатковується, – розповіла DW молодша юристка юрфірми ICF Legal Service Юлія Добрева. Вона пояснила, що при здійсненні такої виплати на користь громадянина України податок на повернення доходів також відсутній. Однак він має сплатити податок на доходи фізособи в розмірі 9 відсотків та 1,5 відсотка військового збору.

Крім того, юристи сумніваються, що єдиним способом продати Roshen є виключно створення сліпого трасту. “Президент нічого не зробив для того, щоб продати свій сліпий траст, як обіцяв. Він посилається на відсутність ринку і попиту. Але можна було просто перевести бізнес на українську юридичну особу, сплачувати податки, а потім продати його”, – зазначає Ростислав Кравець.

Олена Губар, DW

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order