Іде полювання: в Україні вбивають адвокатів

Адвокат на сьогоднішній день – дуже затребувана професія, що, як правило, асоціюється з висококваліфікованою юридичною допомогою і є досить престижною та високооплачуваною. Але, за підсумками минулого року, сміливо можна сказати що професія адвокат в Україні стала ще і найнебезпечнішою.

Справа Грабовського

“5 січня 2017 року зателефонували зі Служби розшуку людей (Володимирська, 15), запросили на впізнання трупа, схожого на Сергія Федосенка. Змушена була відкласти всі сімейні плани і виїхати в Нацполіцію. Знайдений труп в Одесі по базі проходить як непізнаний, мати Федосенка відмовилася їхати на впізнання з незрозумілих для мене і слідства причин. Труп має велику схожість, відсотків 90, з моїм помічником, свідком у справі вбивства Грабовського Юри”, – написала на своїй сторінці в соціальні мережі адвокат Оксана Соколовська.

Читайте також: Стало відомо, в яких країнах найвищі податки

Її помічник Сергій Федосенко пропав у жовтні 2016 року, вже на початку цього року правоохоронці знайшли труп, дуже схожий на Федосенка.

Сергій був не тільки помічником адвоката, а й ключовим свідком у справі про вбивство ще одного адвоката – Юрія Грабовського.

Юрій Грабовський представляв інтереси затриманого в Україні росіянина Олександра Александрова, інтереси іншого затриманого росіянина – Євгенія Єрофеєва – представляла Оксана Соколовська.

Пізніше адвокат заявила, що знайдене тіло не належить її помічникові, оскільки знайдений непізнаний чоловік за висновками експертизи був убитий в той час, коли Сергій Федосенко був ще живий.

Але факту зникнення людини ніхто не скасовує. Зникнення Федосенка щільно зв’язали з резонансним вбивством Юрія Грабовського.

На початку березня 2016 року з’явилася інформація про зникнення адвоката Грабовського, який захищав військовослужбовця ГРУ Генштабу РФ Олександра Александрова в Київському суді. 9 березня в його Facebook з’явився запис, в якому говорилося, що він покинув територію України.

Адвокат Соколовська стверджувала, що запис залишив не Грабовський. Вона заявила про те, що в останній раз спілкувалася з Юрієм Грабовським 4 березня, після чого їй жодного разу не вдалося вийти з ним на зв’язок. Соколовська додала, що, можливо, Грабовського вже немає в живих.

Інформація про загибель Грабовського з’явилася 25 березня. В цей же день заступник Генерального прокурора України – головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що Грабовський був убитий.

“Мотивами вбивства адвоката Грабовського стала не його професійна діяльність, а зовсім інші мотиви. Підозрювані підтвердили, дали свідчення шляхом надання можливості перегляду тих відеофайлів тортур і допиту адвоката Грабовського, які ми не можемо, згідно із законом, надати для поширення”, – розповів Анатолій Матіос.

В кінці липня Матіос повідомив, що вбивство адвоката розкрито. 6 січня суд взявся в закритому режимі розглядати справу 19-річного Максима Чмілева і 26-річного Артема Яковенка, які підозрюються у вбивстві.

Вбивають особливо жорстоко

В кінці грудня 2016 року під Харковом була жорстоко вбита адвокат із п’ятирічним стажем і кандидат в депутати від партії “Наш край” Тетяна Попова. Трагедія сталася на виході з адвокатського офісу в селі Циркуни.

“Близько 8 вечора до чергової частини харківського відділу поліції надійшло повідомлення від медиків Циркунівської лікарні про те, що до них доставили 35-річну жительку селища Руські Тишки. У постраждалої були виявлені перелом шиї і підреберне ножове поранення. Жінку без свідомості знайшов на вулиці місцевий житель. Він відразу відвіз її до лікарні. На жаль, врятувати потерпілу не змогли”, – розповіла інспектор відділу зв’язків поліції Харківської області Олександра Алексеєва.

На даний момент за фактом події слідчими відкрито кримінальне провадження щодо умисного вбивства з корисливих мотивів. Зараз проводяться всі оперативні розшукові заходи, щоб встановити особи зловмисників.

Друзі та знайомі Попової стверджують – адвоката вбили через професійну діяльність. А саме – адвокат через суд заважала місцевим рейдерам.

“Вбивство може бути пов’язано з її адвокатською діяльністю. За останній час Тетяна виграла кілька великих справ. Однак серед відкритих даних є тільки відомості про судовий позов між її компанією і фермером з Циркунів, якого суд зобов’язав відшкодувати 33 тис. грн за знищений урожай”, – розповідає голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська.

У загиблої залишився 14-річний син і літня мати, яка живе у Вінницькій обл.

У березні минулого року в Харківській обл. був убитий адвокат Віктор Лойко.

14 березня ввечері мешканці будинку по пров. Отакара Яроша повідомили в поліцію, що у їхнього сусіда відкриті двері. За викликом прибув екіпаж патрульних. Вони зайшли в квартиру і побачили тіло чоловіка, 51-річного господаря квартири. Видимих ​​слідів насильницької смерті на тілі не було. Була проведена експертиза, після якої в прокуратурі уточнили кваліфікацію. Кримінальне провадження відкрито за п. 6 ч. 2 ст. 115 – “умисне вбивство з корисливих мотивів”. З квартири зникли ювелірні вироби та гроші.

“Віктор був неконфліктною, спокійною людиною, вів дуже замкнутий спосіб життя і нікого чужого до себе б не пустив. У нього навіть камера спостереження стояла. Незадовго до вбивства він погано себе почував і, можливо, через це був сам не свій. В останній період Лойко не вів резонансних справ, але все-таки гучні процеси в його практиці були. У 2010-2011 роках він захищав у судах високопоставлених співробітників міліції. Серед них був Анатолій Ткаченко, екс-керівник ВБНОН, якого підозрювали в організації наркоторгівлі в Харкові. Ткаченко разом з тодішнім начальником кримінального розшуку і начальником Комінтернівського райвідділу міліції поставив справу на широку ногу. Прокуратура ставила Ткаченку та його спільникам 45 епізодів збуту, зберігання і транспортування наркотиків. В результаті засудили шістьох осіб, і тільки один з них був співробітником МВС, Ткаченку вдалося уникнути покарання”, – розповідає начальник слідчого управління ГУ НП в Харківській обл. Олександр Бударний.

У квітні правоохоронці повідомили про розкриття цього злочину: одного з підозрюваних затримали в Києві, а тіло другого, без ознак насильницької смерті виявили в Одесі.

Приблизно тоді ж під Києвом був вкрадений і жорстоко вбитий адвокат Юрій Ігнатенко.

Напередодні свого викрадення, 18 березня, Ігнатенко подзвонив дружині і повідомив, що виграв справу, яку вів багато років, – суперечку за квартиру жителя Бориспільського району, який загинув у ДТП. Цивільна дружина загиблого чоловіка встигла продати квартиру третім особам, а Юрій захищав інтереси законної спадкоємиці – матері загиблого, і виграв справу.

“Йому зателефонували невідомі і призначили зустріч у супермаркеті в центрі Борисполя. Відеокамера, встановлена ​​на супермаркеті, записала, як Юрій сів у ВMW, і як намагався вирватися потім з машини, але у нього це не вийшло. Через кілька хвилин машина поїхала, а за нею послідували “Жигулі”. Ці два автомобілі пізніше бачили на виїзді з міста. Юрій був професіоналом, він займався адвокатською діяльністю більше 15 років. У нього залишилися син і дружина”, – розповів заступник голови ради адвокатів Київської обл. Леонід Сиваков.

23 березня тіло Юрія виявили на полі біля села Рожни під Броварами. Тіло було з численними забоями, а смерть наступила в результаті перелому шийних хребців. За фактом було відкрито кримінальне провадження за статтею “Умисне вбивство”, а поліція затримала чотирьох підозрюваних і навіть вийшла на замовника злочину – відомого лікаря-психіатра.

“Неправильні люди” та їх адвокати

У січні минулого року про замах на своє життя заявив харківський правозахисник Олександр Шадрін. Невідомі підірвали його автомобіль, а сам адвокат дивом вижив. Шадрін прославився тим, що захищав одіозного харківського автомайданівця Гната Кромського на прізвисько Топаз, а зараз захищає комуністку Аллу Александровську, якій пред’являють звинувачення в сепаратизмі.

Уже в травні, як повідомила Нацполіція, невідомі розстріляли автомобіль Lexus в Одесі, але пасажири авто вижили. Мішенню став одеський правозахисник Олександр Погорєлов, який в різний час представляв інтереси народного депутата Сергія Ківалова. Погорєлов вижив.

У серпні про підпал власного будинку заявив ще один впливовий український адвокат Сергій Козаченко. Він став відомим завдяки захисту Володимира Шапакіна – “діамантового прокурора”, як охрестили його в ЗМІ.

Як бачимо, сьогодні адвокату в Україні, крім знання законів і кодексів, потрібно вміти володіти зброєю для власної безпеки і навіть обзавестися власною охороною. Тим більше якщо адвокат бере участь у гучній справі, пов’язаній з політикою. Захист в суді вимагає власного самозахисту. Адвокатам, звичайно, так само потрібен захист. Закони все ще не працюють. І відстояти правду в суді іноді справа не честі, а всього життя.

Відомий правозахисник Андрій Федур підкреслює, що сьогодні адвокати стали заважати.

“Правозахисники виконують свою функцію та захищають інтереси і права людей, і це багатьом не подобається”, – зазначає Федур.

Керівник підприємства “Кравець і партнери” Ростислав Кравець теж помітив негативну тенденцію в адвокатському середовищі.

“У Кримінальному кодексі передбачена відповідальність за нанесення збитку адвокату в зв’язку із здійсненням професійної діяльності. Тенденція, безумовно є, все більше моїх колег заявляють про тиск, погрози, я читаю про вбивства колег. Але ось чи пов’язано це з їх професійною діяльністю, я маю на увазі факти вбивства – це вже прерогатива суду. З приводу погроз і тиску – тут потрібні висновки слідчих органів про те, що це пов’язано саме з їх професійною діяльністю”, – пояснює Кравець.

Сам Ростислав Кравець неодноразово також стикався з погрозами на свою адресу – загрожують адвокатам і протилежні сторони, незадоволені роботою адвокатів, і доносять загрози через третіх осіб.

“В даному випадку, щоб захистити українських адвокатів, потрібно посилити правоохоронні органи. Тому що безкарність стимулює подальше насильство на адресу адвоката. Побивши адвоката або зателефонувавши з погрозами, дуже багато хто відчуває свою безкарність. Якби цих особистостей знаходили і притягували до відповідальності, ситуація відразу змінилася б. Поки правоохоронці не працюють, закони адвокатів захистити не можуть”, – розповів Ростислав Кравець.

“За час моєї діяльності, яку я веду з 2004 року, тільки один раз надходили погрози від відповідача у цивільній справі. Але з огляду на особистість, яка мені загрожувала, то я не сприймав її всерйоз. Так сталося, що молодий чоловік, якому було 20 років, через деякий час після погроз був убитий в якомусь селі, як мені розповіли в судовому засіданні.

У тому випадку, якщо на адресу адвоката лунають погрози, краще відразу звертатися в правоохоронні органи. Але, на жаль, з огляду на проблеми з функціонуванням правоохоронної системи, я не думаю, що таке звернення буде дієвим.

Правозахисникам я б порекомендував встановлювати на свої смартфони програми із запису телефонних дзвінків. Не було б зайвим внести зміни в законодавство України про право використання травматичної зброї адвокатами, і в частині притягнення до відповідальності за погрози, насильства по відношенню до адвокатів до рівня працівників правоохоронних органів”, – розповів глава юридичної фірми “Турій та партнери” Андрій Турій.

Глава Комітету із захисту прав і гарантій адвокатської діяльності Анна Колесник заявила, що адвокати нерідко просять про захист, але правоохоронці не задовольняють їх заяв.

“Справа в тому, що в 2013 році вступили в силу норми законодавства, які дали адвокатам більше можливостей в кримінальному процесі. Адвокати можуть тепер збирати докази, подавати їх, що не подобається іншим сторонам. Правоохоронці зобов’язані забезпечувати охорону адвоката під час гучної справи, але на практиці закон не працює”, – розповіла Анна Колесник.

“Такі сфери діяльності, як правозахисник, юрист, адвокат завжди були сферами діяльності підвищеного ризику. На жаль, так склалося, що і силовий апарат держави, і процесуальні опоненти юриста завжди розглядають його як ворога. Крім того, в суспільній свідомості захисник завжди асоціюється з клієнтом і його, як правило, недоведеним злочином. Скільки разів я чула: “адвокат сепаратистів”, “адвокат злодюги”, “неправильний у вас клієнт”, – і завжди це звучало так осудливо, що створювалося враження, що адвокат не захищає людину і його права, а є співучасником якогось злочинного діяння. До речі, останнім часом силовики намагаються вже процесуально довести співучасть захисників у злочині шляхом “консультування” клієнтів. В останні три роки ситуація з агресією, погрозами і спробами розправи над правозахисниками, які “не влаштовують”, набула масового характеру. Це закономірно. Поліцейська держава не терпить інакодумства. Ти або раб – або ворог. А ворогу місце в тюрмі або на цвинтарі. Ці нападки режиму – свідчення високої професійної оцінки роботи правозахисників. Саме юристи зараз представляють найбільш активну, публічну, сильну, інтелектуальну і безстрашну силу, яка чинить опір перетворенню України в Середньовіччя. За що їм честь і хвала. Але слабких б’ють по слабкому, а сильних б’ють по сильному. Ось і дістається сильним захисникам, на жаль, по сильному. Впевнена, що так буде не завжди, і тим, хто сьогодні намагається знищити захисників, самим знадобляться адвокати… І настане час дивовижних історій”, – зазначає екс-міністр юстиції Олена Лукаш.

Олена Вовченко, ЗНАЙ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order