Новий закон має зробити кредитування в Україні більш прозорим

Надання кредитів в Україні має стати більш прозорим. Банки зобов`яжуть розкривати усі платежі та комісії та попереджати позичальників про наслідки непогашення позики.

Парламент у середу, 9 грудня, ухвалив у першому читанні законопроект “Про споживче кредитування”, який робить процес отримання позик більш прозорим. Банки будуть зобов’язані повідомляти потенційним позичальникам розмір реальної процентної ставки. Зараз не всі установи роблять це, приховуючи комісії та додаткові платежі, що вводить позичальників в оману і провокує виникнення проблем з погашенням боргів. Також банки будуть повинні в кредитному договорі складати графік погашення заборгованості з чіткими сумами і термінами оплати, а також штрафами за прострочення. У рекламі кредитів забороняється вказувати, що його можна отримати під нуль відсотків чи без документального підтвердження фінансового стану.

Попереджати про наслідки

Крім того, банки матимуть роз’яснити потенційному позичальникові наслідки отримання кредиту, в тому числі і негативні при неможливості його погашення. Перед наданням кредиту банки будуть зобов`язані проводити оцінку платоспроможності позичальника. На випадок виникнення прострочення по кредиту законопроект встановлює чітку черговість сплати. В першу чергу гроші будуть направлятися на погашення простроченої суми, потім – на планове погашення тіла кредиту, і в останню чергу будуть оплачені нараховані пені і штрафи. Наразі деякі банки використовують інший механізм, коли гроші позичальника в першу чергу направляються на сплату штрафів. Таким чином загальна сума боргу не зменшується.

Кредитний договір буде вважатися недійсним, якщо він дискрімінує права споживача. Наприклад, якщо для отримання позики йому потрібно покласти гроші на депозит або обмежується його право на звернення до суду. Також можна визнати договір нікчемним, якщо банк залишає за собою право на власний розсуд змінювати умови договору, крім змінюваної процентної ставки.

Позичальники бачать проблеми

Питання кредитів актуальне для багатьох українців. За даними Нацбанку, загальний портфель споживчих кредитів в українських банках складає понад 178 мільярдів гривень. Тому необхідно підвищити захист українців при отриманні позик. “Сьогодні українське законодавство потребує вдосконалення, тому що має низку прогалин. Існують приховані комісії по кредитах, недобросовісна реклама і нав’язування додаткових і супутніх послуг”,- констатує заступник голови комітету парламенту з питань фінансової політики та банківської діяльності Денис Дзензерський.

Водночас юристи зазначають, що необхідно збільшити відповідальність за порушення цих норм зі сторони банків. “В одному законі має бути прописані і всі обов`язки банків, і відповідальність, яку вони несуть за їх порушення. Інакше позичальникам не буде на що посилатися при вирішенні спорів”,- пояснив DW старший партнер адвокатської фірми “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець, що займається захистом прав клієнтів банків.

Варто зазначити, що законопроект лише зобов`язує банки розкривати реальну вартість кредитів, але не бере її під контроль. А ставки зараз дуже високі. За даними компанії “Простобанк консалтинг”, ціна кредитів під заставу становить – 27 відсотків, на придбання товарів- 42 відсотки, а позики готівкою – 80 відсотків річних.

Кредиторам буде важко

Банкіри налаштовані більш критично. Вони вважають, що деякі норми цього законопроекту дискримінують фінансові установи. “Законопроектом пропонується повертати споживачу усі платежі, які він сплатив при оформленні кредиту, якщо він відмовився від його отримання. Але, якщо при цьому потрібно було провести оцінку застави, то за це треба було заплатити оцінщику. І при відмові позичальника від позики, оцінщик має повернути йому ці гроші”, – розповів DW координатор комітету банківських продуктів і правого забезпечення Незалежної асоціації банків України Дмитро Глинський.

Стурбованість у банків викликає і обов’язок проводити оцінку платоспроможності позичальника. У фінустановах вказують, що зараз неможливо якісно оцінити кредитоспроможність клієнтів. “Близько 50 відсотків роботи бізнесу ведеться “в тіні”, а це відбивається в низькому рівні офіційних заробітних плат. А документи про рівень доходу – довідка про заробітну плату або декларація для приватних підприємців – буде спотворювати інформацію про реальний рівень доходу клієнта. Тому розквітне бізнес продажу фальшивих довідок про доходи”,- прогнозує у розмові з DW голова правління Комерційного Індустріального Банку Вадим Березовик.

Кредитування ускладниться?

Банкіри стверджують, що ухвалення закону може призвести до ускладнення процедури споживчого кредитування. “Закон може призвести до звуження ринку кредитування і подорожчання споживчих кредитів, оскільки банки будуть змушені у вартість кредитних ресурсів включати всі витрати, пов’язані з виконанням покладених обов’язків”,- констатує начальник управління супроводу роздрібного бізнесу юридичного департаменту Першого Українського Міжнародного Банку Дмитро Мартиновський.

Незалежна асоціація банків України направить свої зауваження до цього законопроекту в банківський комітет парламенту. Автори документу повідомили DW, що прийняття документу в цілому можна очікувати у першому кварталі 2016 року.

Олена Губар, DW

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка