Нацбанк “віддуватиметься” за банкрутів перед клієнтами?

Клієнти неплатоспроможних банків доводять провину Національного банку в їх банкрутстві. Це означає, що тепер вони зможуть вимагати від регулятора компенсації втрачених коштів.

Вкладники закидають Національному банку України бездіяльність у нагляді за діяльністю фінансових інститутів

Депозити на суму до 200 тисяч гривень із неплатоспроможних банків повертає Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). Але всі заощадження, що перевищують цю суму, а також депозити підприємців не гарантуються до повернення. Деякі клієнти банків-банкрутів доводять провину регулятора у тому, що він, мовляв, не впорався належним чином із функцією нагляду за діяльністю фінансової установи.

Прецеденти вже існують. Зокрема, компанія “Євротранском” домоглася визнання протиправною бездіяльність Нацбанку при нагляді за Брокбізнесбанком,. Підприємство втратило гроші в банку, що збанкрутував ще на початку 2014 року, і подало позов до Нацбанку. Компанія посилалась на те, що розміщуючи гроші в Брокбізнесбанку, вона розраховувала, що його діяльність контролюється Нацбанком і у разі порушень регулятор застосує до фінансової установи заходи реагування. Однак цього не відбулося і Брокбізнесбанк збанкрутував. Окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність Нацбанку через невжиття ним належних заходів щодо забезпечення захисту законних інтересів вкладників і кредиторів Брокбізнесбанку. Нацбанк програв також апеляцію і касацію по цій справі.

Аналогічним чином почали діяти клієнти інших банків. Так, торгівельний дім “Санко” також звернувся до суду з проханням визнати протиправною бездіяльність Нацбанку. Компанія звинувачує регулятора в тому, що він не застосував рішучих дій стосовно Укргазпромбанку, який збанкрутував навесні. Зараз справа знаходиться на розгляді в суді.

Національний банк заперечує правомірність таких судових рішень. “Такі рішення судів про провину Нацбанку в банкрутстві банків – це нонсенс”, – заявила DW голова НБУ Валерія Гонтарева. Тому регулятор домагатиметься перегляду рішення суду. “У рішеннях судів всіх інстанцій у справі по Брокбізнесбанку не наведено жодного висновку щодо причинно-наслідкового зв’язку між фактом встановлення судами протиправної бездіяльності Національного банку в частині здійснення деяких наглядових дій та безпеки зберігання коштів вкладників та інших кредиторів банків на рахунках у банку”,- повідомили в юридичному департаменті Нацбанку.

Інших винних в банкрутствах шукають ФГВФО і правоохоронні органи. Вже розпочаті досудові розслідування щодо доведенню провини власників та топ-менеджерів в неплатоспроможності 30 банків. Найвідомішими є справи по виведенню грошей з банку “Надра” та Дельта Банку. Але учасники цього процесу визнають, що для цього може знадобитися досить багато часу. “У нас створюється департамент фінансових розслідувань. Ми ведемо роботу по власникам і топам збанкрутілих банків і змусимо їх платити. Але ці справи веде прокуратура та слідчі і багато буде залежати від них”, – говорить заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Можливості повернення

За останні два роки в України збанкрутували більше 60 банків. Громадяни втратили в них більше 20 мільярдів гривень, а підприємствам вони заборгували більше 40 мільярдів гривень. Тому дуже багато їх клієнтів залишилися незадоволеними через втрату коштів. “Коли я розміщувала в банку депозит, то сподівалася, що якщо він має ліцензію Нацбанку і знаходиться під його контролем, то саме Нацбанк має слідкувати за його діяльністю. Але потім виявилося, що всі клієнти кладуть гроші в банки на свій власний ризик, а Нацбанк може роками не перевіряти, як банк працює, чи є він надійним. Потім наш банк збанкрутував, хоча він і був системним, а винних в цьому немає. І ми просто втратили свої гроші”,- розповіла DW клієнтка банку “Форум” Оксана Бондаренко.

Юристи пояснюють, що визнання судом протиправною бездіяльності Нацбанку відносно захисту прав вкладників означає, що він міг запобігти банкрутству банку. Таким чином, у клієнтів банків є право вимагати повернення своїх коштів саме з винної сторони. Для цього їм доведеться звертатися до суду. “Фактично, в такому випадку відповідальність за неплатоспроможність банку лежить на державі в особі НБУ. При наявності такого судового рішення можливий позов до держави Україна про відшкодування шкоди, заподіяної бездіяльністю НБУ. Держава Україна, у разі задоволення такого позову, зобов’язана буде відшкодувати заподіяний збиток. Тобто, повернути вклад і відшкодувати інфляційні втрати та неустойку”, – пояснює адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання “Suprema Lex” Віктор Мороз.

Гроші є?

У регулятора повинно бути достатньо коштів для таких компенсацій. “Клієнтів не має турбувати, чи є у Нацбанку кошти для повернення їх депозитів. Питання, як він буде розплачуватися- це справа держави”,- говорить старший партнер адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець. У Нацбанку дійсно є власні гроші. Наприклад, цього року він перерахував в державний бюджет свій прибуток у розмірі більше 47 мільярдів гривень.

Олена Губар, DW

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка